۵ ویژگی بارز که یک حسابدار خوب باید داشته باشد

یک حسابدار  برتر در ساعت کار مشغول کار است.

بر اساس آمارهای اداره کار در سال ۲۰۱۴ میلادی، قریب بر یک میلیون و سیصد و سی و دو هزار و هفتصد شغل  در حوزه حسابداری به ثبت رسیده است.استاندار کیفی همه ی حسابداران یکسان نیست.هر حسابدار بر اساس مدرک تحصیلی اش باید بتواند سوابق مالی را به درستی مورد تحلیل  و بررسی قرار داده و به ارائه گزارش بپردازد.اما مهمترین ویژگی یک حسابدار خوب فراتر از داشتن حداقل انتظارات شغلی این حرفه است.حسابداران سطح بالا باید دارای ویژگی های شاخصی باشند تا این اطمینان را ایجاد کنند که می توانند بهترین خدمات را ارائه کنند.

۱.داشتن ذهنیت خدمت گرا

مهم نیست که در یک تجارت چه تعداد عدد و رقم وجود دارد. حسابداری همچنان در درجه اول یک شغل مردمی است. حسابدار خوب نه تنها باید در انجام محاسبات مالی مهارت داشته باشند، بلکه باید سطح مشخصی از اشتیاق و دلسوزی را در برخورد با مشتریان به عنوان گروهی از افراد جامعه دارا باشند.حسابداران باید بطور مستقیم و موثر با مشتریان خود ارتباط بر قرار کنند.

علاوه بر داشتن آگاهی و تسلط بر مسائل اقتصادی و صنعتی، یک حسابدار خوب باید با ایجاد ارتباط با مشتریان به یادگیری هر چه بیشتر خود کمک نمایند.نه تنها این کار به شناسایی بهتر نیازهای مشتریان کمک می کند بلکه به حسابدار کمک می کند تا بفهمد چه نوع خدماتی با نیاز فعلی و خاص هر مشتری در تطابق است.

۲. نوآوری

چون کار یک حسابدار بیشتر با اعداد و ارقام است دلیل نمی شود که جایی برای تفکر خلاق در این حرفه وجود نداشته باشد.حسابداران در صورت وجود راه حل های بهتر هرگز به دنبال راه حل های کلیشه ای برای حل مسائل نمی روند.حسابداران توانا قادرند تا فرا تر از آموزه های تحصیلی این رشته،از رویکرد های غیر معمول اما موثر برای حل مشکلات استفاده کنند.توانایی ذاتی فورمولیزه کردن یک استراتژی ساختارشکن در مواجهه با شرایط خاص شغلی، تنها با تجربه به دست می آید اما قبل ازآن یک حسابدار خوب باید اشتیاق کافی داشته باشد تا قابلیت نوآوری و خلاقیت را در خود پرورش دهد.

حسابدار  خوب

۳.اطمینان و اعتماد

اطلاعات محرمانه ای که مشتریان با حسابداران خود به اشتراک می گذارند،چه عمدا و چه سهوا نباید در اختیار اشخاص ثالث قرار بگیرد.مشتری باید از تمایل و توانایی حسابدار به حفظ اطلاعات حیاتی خود اطمینان حاصل کند.این یک مورد حرفه ای و در عین حال اخلاقی در این حرفه است. ذهنیتی که یک حسابدار در مشتری ایجاد می کند بطور حتم به مشتریان آتی نیز منتقل خواهد شد.این به این معناست که اعتماد و اطمینان چه برای سابقه کاری یک حسابدار و چه برای مشتری امری اجتناب ناپذیر است.

۴. داشتن مهارت های سازمانی قوی

حسابداران برتر همیشه با مهارت های سازمانی شان شناخته می شوند.هر نوع داده و اطلاعات کاغذی هر چند کوچک و جزئی باید مورد حسابرسی قرار گیرد.مهارت سازمانی ضعیف در واقع پاشنه اشیل حسابدارن، حتی حسابداران برجسته و با تجربه در این حوزه است.سازماندهی خوب تضمین می کند که حساب ها ی مالی همیشه  در مواقع نیاز به سرعت قابل دسترس هستند. مهارت سازمانی افزایش بهره وری را در پی داشته و زمان بیشتری را آزاد می کنند تا بتوان به وظایف مهم ترنیز پرداخت.

۵. هوشیاری

شرایط اقتصادی و ظرافت های موجود در  قوانین مالیاتی همواره در حال تغییر اند.بنا بر این برای یک حسابدار ضروری است که همیشه از آخرین تغییرات اطلاع داشته باشند.تغییرات و نوسانات موجود در این حوزه ایجاب می کند که حسابدار در  درجه اول دارای تخصص و مهارت باشد.حتی اگر حسابدار کاملا بر تمام جزئیات مسلط باشد، باید همیشه در حوزه ی فعالیت خود به روز باشد تا اطمینان یابد که دانش و اطلاعات او هنوز به روز و کاربردی است. راه کاری که در ماه های قبل کارایی داشته ممکن است که در زمان کنونی پاسخ ندهد. یک حسابدار با کیفیت باید همیشه امادگی داشته باشد تا بتواند قبل از وقوع مشکلات با شرایط جدید هماهنگ شود.

حسابداری زبان کسب و کار است. با پیشرفت تکنولوژی و در دسترس بودن هر چه بیشتر اطلاعات، نیاز به افراد متخصص و حرفه ای در حوزه مالی که بتوانند این اطلاعات را در سازمانها و شرکتها تحلیل و گزارش های مورد نیاز برای تصمیم گیری مدیران را تهیه کنند هر روز بیشتر احساس می شود.

در گذشته با شنیدن نام حسابدار افرادی در ذهنتان نقش می بستند که دائم در حال حساب و کتاب و زیر و رو کردن ارقام و اعداد هستند. اما این تصویر امروزه کاملا تغییر کرده است. حسابدار بودن در دنیای مدرن امروز به معنای داشتن توانایی برقراری ارتباط با افراد دیگر و تعاملی مثبت است. مهارت های نرم مثل حل مسئله  و توانایی ارائه موثر از ویژگی های حسابداران حرفه ای محسوب می شود. هم چنین آشنایی مناسب با نرم افزاهای مرتبط مثل اکسل مایکروسافت و انواع نرم افزارهای حسابداری قابلیت خوبی برای یک حسابدار است.

می 15, 2019

۰ پاسخ به "5 ویژگی بارز که یک حسابدار خوب باید داشته باشد"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416
رفتن به نوار ابزار