۴ گام کلیدی برای حسابرسان در ارزیابی خطرات فناوری

حسابرسی

به نظر می رسد که فناوری های در حال ظهور با خود خطرات بی پایانی برای مشتریانی که حسابداران رسمی را برای کار حسابرسی خود به کار گرفته اند، بهمراه داشته است. کارکنان غیر رسمی می توانند آسیب های زیادی ایجاد کنند، ممکن است اطلاعات گم شده یا غیر قابل دسترس شوند.در عین حال جلوگیری از ظهور و بروز این خطرات با کنار گذاشتن فناوری های روز می تواند مشتری را در عرصه رقابت به عقب براند.

فناوری اطلاعات هم فرصت های تازه ای را برای حل مسائل شرکت ها ارائه می کند و هم ممکن است تهدیداتی برای سیستم اطلاعات حسابداری داشته باشد.یکی از مشکلات پردازش رایانه ای اطلاعات این است که رایانه ها نمی توانند همه ی خطا های انسانی در ثبت اطلاعات را کشف کنند.در نرم افزارهای حسابداری کنترل هایی برای جلوگیری از خطای کاربر برنامه ریزی می شود اما پیش بینی تمام خطاها و مشکلات احتمالی امکان پذیر نیست.از طرفی با حذف داده ها و اطلاعات مالی در سیستم های رایانه ای فرایند حسابرسی و کنترل های داخلی با مشکل روبرو می شود و ضروری است که برای محافظت از این اطلاعات کنترل های دقیقی صورت گیرد.

حسابرسی

برخی ازین چالش ها ی مرتبط با فناوری، در مقاله جدید منتشره از مرکز کنترل کیفیت حسابرسان کبک کانادا(caq) آمده است.این نشریه گام های کلیدی که لازم است حسابرسان برای تغییر فضای پیرامونی فناوری های جدید بردارند اینچنین ذکر شده است:

حفظ شک و تردید حرفه ای در ارزیابی و بررسی ریسک های مدیریتی در مواجهه با سیستم های جدید.

درک اثرات مستقيم و غيرمستقيم فناوری جديد و تعيين میزان و نحوه اثرگذاری آن در ارزيابی های کلی
حسابرسان از خطرات

درک چگونگی تاثیر فناوری بر جریان معاملات،ارزیابی کامل بودن فرایند های کنترلی بر روی گزارشگر های مالی و طراحی یک پاسخ حسابرسی کافی و مناسب.

ارزیابی مناسب بودن فرایندهای مدیریتی درانتخاب، توسعه و نگهداری، راه اندازی و حفظ نظارت های مرتبط با فناوری های سازمانی بر اساس میزان استفاده از فناوری.

در این نشریه آمده است که حسابرسان باید قبل از طراحی روشهای حسابرسی یک درک جامع از تغییرات صنعتی و محیط فناوری اطلاعات داشته باشند. و اگر مهارت های تخصصی برای تعیین تاثیر فناوری های جدید مورد نیاز باشد، حسابرس ممکن است به استفاده از یک متخصص موضوعی نیاز داشته باشد.

می 20, 2019

۰ پاسخ به "4 گام کلیدی برای حسابرسان در ارزیابی خطرات فناوری"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416
رفتن به نوار ابزار