سرمایه گذاری یا سفته بازی؟ بررسی رویکرد های سرمایه گذاران در بازار سهام

سرمایه گذار باشید، نه سفته باز

بسیاری از مردم نسبت به سرمایه ‌گذاری در بازار سهام تردید دارند. زیرا آن‌ها، آن را مشابه قمار می‌دانند. با تغییرشرایط اقتصادی ما، حتی سرمایه گذاران برای در نظر گرفتن خطراتی که متوجه سرمایه آنها می شود؛ سرمایه‌گذاری  را متوقف می‌کنند. این ایده ی از دست دادن بیش از حد سرمایه پیش از بازنشستگی است که در خط مقدم تصمیم ‌گیری برای سرمایه گذاران تازه‌ کار و باتجربه قراردارد.

اما این نوع تعصب رفتاری می تواند بیشتر از اینکه به نفع شما باشد به شما زیان برساند.هم چنین تفاوت بین یک سرمایه گذار واقعی با یک سفته باز را مشخص می کند. یک فلسفه سرمایه گذاری عاقلانه بر پایه ی نگاه بلند نسبت به سود و زیان سبد سهام شما استوار است؛ زیرا با وجودی که شما ممکن است ضررهای کوتاه مدت را تجربه کنید، اما با پس انداز بازنشستگی خود قمار نمی کنید.

افراد بسیاری هستند که برای سرمایه گذاری خود هیچ طرح و برنامه ای ندارند. قرار دادن سرمایه در بازار بدون داشتن استراتژی برای برنامه ریزی مالیاتی، تحلیل ریسک، تخصیص دارایی یا برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت، از شما در برابر خطرات جزئی یا تاثیرات بلند مدت آنها بر دارایی های تان محافظت نمی کند.اگر شما استراتژی نداشته باشید پس سرمایه گذاری نمی کنید، بلکه شما سفته بازی می کنید وهنگامی که شما سفته بازی می کنید پول شما تابع نوسانات بازار است.

سرمایه شما و نوع رفتارتان

برخی افراد با رویکرد قمار گونه در بازار حضور دارند.آنگاه که شانس با آنها یار است احساس پیروزی و خوشحالی دارند.اما این رفتار قطعا آن چیزی نیست که شما را نسبت به درآمد بازنشستگی تان مطمئن کند. تفاوت میان پیش بینی آینده بازار سهام با مهندسی سبد سرمایه گذاری در این است که در مورد دوم شما در حال تامین امنیت و نگهداری سهام مناسب در سبد سرمایه گذاری خود هستید؛ اما در مورد اول شما به دنبال یک هیجان یا امید برای دست یابی سود بیشتر بدون برنامه ریزی برای شرایط بد هستید.

سفته بازانی که در بازار سهام دست به خرید و فروش می زنند، بدون هیچ طرح و برنامه ی مشخص و بطور احساسی عمل می کنند. یک سرمایه گذار واقعی سرمایه خود را با آینده نگری بر اساس میزان دارایی ها و اهداف مالی پیش روی خود، وارد بازار می کند.

آیا شما سرمایه‌گذار هستید یا سفته باز؟

 اگر اقدامات شما نشان‌ دهنده رفتارهای زیر باشد، احتمال آن وجود دارد که شما یک رویکرد حساب‌شده نسبت به روش‌های سرمایه‌گذاری خود ندارید:

۱. شما دوست دارید آخرین نکات را بشنوید و حدس‌های مختلفی بزنید. همه ما شنیده‌ایم که گوی جهان بینی در سرمایه ‌گذاری وجود ندارد و هیچ ‌کس نمی‌تواند آینده بازار را پیش ‌بینی کند. تلاش برای پیش‌ بینی اینکه چه اتفاقی با اوراق بهادار فردی رخ خواهد داد، بیهوده است و تصمیم ‌گیری بر مبنای روند بعدی سهام که در تلویزیون، رادیو یا اینترنت مشاهده می کنید در بلند مدت به شما کمک نخواهد کرد.

۲. شما از لحاظ عاطفی به سبد سهام خود متصل هستید. ترس و حرص، غرایز انسانی هستند که احساسات ما را تحریک می‌ کنند و ما را به سوی تصمیم‌ گیری هدایت می‌کنند. در حالی که این ویژگی‌ها در برخی از مراحل زندگی به  خوبی به ما کمک می ‌کنند، جایی برای آن‌ها درسرمایه‌ گذاری وجود ندارد. داشتن یک استراتژی برای سرمایه ‌گذاری مرزی بین احساسات شما و پولتان قرار می‌دهد.

۳. شما دوست دارید که خیلی زود ثروتمند شوید. در دنیای جنون آمیز ارزهای دیجیتال، بسیاری از افراد به دنبال مسیرهای کوتاه برای رسیدن به ثروت هستند. آنها به دنباله راه های میانبری هستند که بدون صرف وقت و هزینه آنها را به ثروت کلان برساند. این در حالی است که تنها عده ی کمی از افراد خوش شانس هستند که می توانند ازین رفتار ها بهره ببرند.اکثریت افراد بهتر است که از یک استراتژی که رشد پایدار را طی چند سال یا چند دهه تضمین می کند؛ استفاده نمایند.

۴. شما می‌خواهید “بازار را شکست دهید. ”  تئوری بازار موثر توضیح می‌دهد که سهام همیشه با قیمت مناسب قیمت‌ گذاری می‌شوند. کسانی که فکر می‌کنند می‌توانند بازار را شکست دهند معتقد اند؛ که آنها قادر به شناسایی چیزهایی هستند بازار نمی‌تواند ببیند. با استفاده از این اطلاعات، آن‌ها تلاش می‌کنند سهامی را شناسایی کنند؛ که فکر می‌کنند به درستی قیمت‌گذاری نشده و یا بالا و پایین رفتن ارزش این سهام  منبعی برای سود بردن است. شاید با کمی شانس این روش یک یا دو بار برای شما جواب دهد، اما شانس آن بسیار پایین است چرا که شما می دانید میلیون ها شرکت کننده دیگر نیز در بازار وجود دارند.

اگر دوست دارید قمار کنید، اما نه بر روی کل دارایی تان

اگر دوست دارید قمار کنید و ازآن لذت ببرید مطمئن شوید که کل سرمایه تان را به خطر نمی اندازید. ریسک پذیری و سفته بازی به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند، اما بسیاری از مردم متوجه نیستند که این گونه رفتار ها سرمایه گذاری محسوب نمی شوند؛ و درصد بالایی از ثروت و دارایی خود را به آن معطوف می کنند. اگر شما در مسیر رسیدن به اهداف مالی خود هستید و در پی آن هستید تا ۹۰ درصد از دارایی خود را با برنامه ی درست و بلند مدت سرمایه گذاری نمایید؛ قمار بر روی ۱۰ درصد با قیمانده تا زمانی که به ماهیت آن واقف هستید بدون اشکال است.هم چنین باید بدانید که ممکن است همه چیز را از دست بدهید.در غیر این صورت داشتن یک استراتژی بلند مدت و پایدار برای دارایی، مالیات سرمایه گذاری و میراث شما می تواند بهترین گزینه برایتان باشد.

ژوئن 3, 2019

۰ پاسخ به "سرمایه گذاری یا سفته بازی؟ بررسی رویکرد های سرمایه گذاران در بازار سهام"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416