چگونه کنترل نرخ بیکاری معیار قوی تری برای سنجش رکود اقتصادی به ما ارائه می کند؟

در حال حاضر بیشتر توجهات معطوف به منحنی بازدهی و نحوه واکنش بانک مرکزی امریکا به خطر رکود اقتصادی است. کلودیا ساهم از بانک فدرال رزرو واکنش متفاوتی به این قضیه دارد. او برای پیش بینی و کاهش رکود مسیر متفاوت و جدیدی را در پیش گرفته است. یافته های او برای سرمایه گذاران نیز مفید است. او برای پیش بینی و کنترل رکود از یک سیستم متریک صوتی استفاده می کند.این معیار ۰.۵ درصد افزایش نرخ بیکاری را در طول ۱۲ ماه گذشته در امریکا نشان داده است. همچنین هر ۷ رکود اقتصادی از سال ۱۹۷۰ تا کنون را بدون هیچ خطایی اعلان و بررسی نموده است. این یک سیستم موفق و قابل مقایسه با منحنی بازده معکوس است. این سیستم کمی دیرتر از منحنی بازدهی سیگنال هشدار می دهد، اما به اعتقاد خانم ساهم در دراز مدت نتایج قابل قبول تری ارائه خواهد داد.

نظارت و کنترل نرخ بیکاری ۴.۱ درصدی

افزایش نرخ بیکاری با شروع رکود اقتصادی، آغاز می شود. این یک سیگنال اولیه است؛ اما شواهد تاریخی نشان می دهد که ۱ تا ۴ ماه طول می کشد تا رکود بر نرخ بیکاری اثر بگذارد. برخی افراد معتقد اند که عملکرد منحنی بازده معکوس نتیجه شرایط خاص و منحصر به فرد حاکم بر بازار اوراق قرضه است. ممکن است منحنی بازده به صورت کاذب مثبت باشد؛ در حالی که سرنوشت نرخ بیکاری بطور مستقیم به شرایط آنی اقتصادی، گره خورده است. به عبارت ساده ‌تر، اگر نرخ بیکاری افزایش یابد، مردم شغل خود را از دست می‌دهند و وقتی مردم شغل خود را از دست بدهند، کم ‌تر خرج می‌کنند و کاهش هزینه‌های مصرفی معمولاً باعث رکود می‌ شود. بنابراین بین از دست دادن شغل و کاهش رشد اقتصادی پیوند روشنی وجود دارد. در نقطه مقابل، مکانیزم اثر گذاری منحنی بازده معکوس بر بازارهای بزرگتر اقتصادی و مالی، از شفافیت کمتری بر خوردار است. با توجه به اینکه نرخ بیکاری ۱۲ ماهه فعلی ۳.۶% است، اگر از لحاظ نظری نرخ بیکاری ۴.۱% را در عرض ۱۲ ماه آینده شاهد باشیم، آنگاه منطقی است که فرض کنیم که این متریک در شرایط رکود اقتصادی واحتمالاً در مراحل اولیه آن قرار دارد. نمودار زیر به طور روشن بیانگر نرخ بیکاری در طول تاریخ است.

منحنی بازدهی
http://accschool.ir/?p=36187&preview=true

طرح پیشنهادی خانم ساهم

سیاست پیشنهادی خانم ساهم تنها پیش بینی رکود نیست. او امیدوار است که بتواند برای هموار کردن رکود راه کاری ارائه دهد. مفهوم اصلی ایده ی او این است که بتوان هنگامی که شاخص های بیکاری در بالاترین سطح قرار دارند، به افراد پول نقد پرداخت کرد. این می تواند یک راه کار فوری و موثر در جهت مقابله با رکود اقتصادی باشد. اگر این عمل بصورت خودکار انجام شود، قادر است قدرت خرید افراد را در شرایط رکود اقتصادی افزایش دهد. دادن پول به مردم نیز می تواند تاثیرات آنی و قابل پیش بینی تری را نسبت به بالا بردن نرخ بهره توسط بانک مرکزی برای مدیریت اقتصاد، داشته باشد. با این وجود برای عملی شدن طرح پیشنهادی خانم سام به یک شاخص ثابت رکود نیاز است؛ تا بتوان بر اساس آن به افراد پول پرداخت کرد.

یک بحران اقتصادی چقدر می تواند قریب الوقوع باشد؟

بر خلاف منحنی بازدهی، شاخص بیکاری هیچ سیگنال هشدار دهنده ای را از رکود اقتصادی نشان نمی دهد. در واقع به یک معنا ما در نقطه مقابل هستیم. نرخ بیکاری در حال کاهش است. در حالیکه تجارب گذشته نشان می دهد که بیکاری می تواند به سرعت در حال افزایش باشد و یک بحران اقتصادی شدید رخ دهد. در سال ۲۰۰۸، ۷ ماه طول کشید تا تورم بیش از ۰.۵ درصد افزایش یابد. این افزایش در سال ۲۰۰۰-۲۰۰۱ در طول ۶ ماه اتفاق افتاد.

مقایسه این دو معیار متریک در پیش بینی رکود اقتصادی

با این حال افزایش بیکاری بخصوص برای بازار سهام، نشانه ای شوم است. بر اساس آخرین آمار در ماه می ۲۰۱۹ نرخ بیکاری در نگاه میان مدت در حال کاهش بوده و بسته به تفسیر متفاوت افراد در کوتاه مدت نیز ثبات تقریبی را نشان می دهد. بنابراین برای اینکه ما نگران این شاخص باشیم؛ نیاز به افزایش بیکاری داریم. چیزی که در حال حاضر با آن روبرو نیستیم. با این حال بیکاری در سال گذشته افزایش یافت، که با اصلاح بازار سهام در طول همین دوره همزمان بود. واضح است که بازارها، داده‌های استخدامی را از نزدیک رصد می‌کنند. به احتمال زیاد بازار سهام قبل از افزایش نرخ بیکاری، سیر نزولی خواهد داشت. بنابراین ترکیب منحنی بازدهی با شاخص های بیکاری می تواند جالب باشد. در حالی که منحنی بازدهی خبر وقوع احتمالی یک رکود اقتصادی را به ما می دهد؛ بازار کار به ما می گوید که در حال حاضر رکود اتفاق نمی افتد. بنابراین اگر بر اساس پیش بینی منحنی بازدهی، رکود اقتصادی قریب الوقوع باشد؛ پس احتمالا هنوز چند ماه با آنچه شاخص بیکاری نشان می دهد فاصله خواهد داشت.

ژوئن 17, 2019

۰ پاسخ به "چگونه کنترل نرخ بیکاری معیار قوی تری برای سنجش رکود اقتصادی به ما ارائه می کند؟"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416