چرا یک حسابدار حرفه ای باید نرم افزار اکسل پرکاربرد ترین نرم افزار حسابدران را کامل بشناسد؟

نرم افزار اکسل مایکروسافت ابزار ارزشمندی در دستان متخصصان حسابداری و امور مالی است. این ابزار مزایای گسترده‌ای از آماده‌سازی دفاتر روزنامه یا دفتر کل تا تهیه صورت‌های مالی، صورت حساب درآمد، ترازنامه و صورت جریان نقدینگی را فراهم می‌کند.

این نرم افزار کمک بزرگی در تجزیه و تحلیل امور مالی نیز محسوب می‌شود.

ابزارها و توابع بسیار زیادی در اکسل مایکروسافت وجود دارد که به حسابدار حرفه ای کمک می‌کند وظایف مختلف بسیار زیادی را در رابطه با حسابداری مالی و گزارشگیری انجام دهند. آنچه که نیاز دارید درک خوبی از اکسل مایکروسافت است، تا بتوانید مزایای آن را به شکل موفقیت آمیزی استخراج کنید.

اگر علاقه مندید بدانید چگونه اکسل به شما در توسعه مهارت های حسابدار‌یتان کمک می‌کند و منجر به کسب تجربه بیشتر در حوزه حسابداری می‌شود، این مقاله مناسب شما است چرا که توضیح می‌دهد چگونه می‌توانید چنین کاری را انجام دهید.

حسابدار حرفه ای

چرا یک حسابدار حرفه ای به اکسل نیاز دارد

مواقعی پیش می‌آید که یک حسابدار حرفه ای ضروری است برنامه‌های مختلفی را مانند جدول هزینه های از پیش پرداخت شده، فهرست اقلام تحقق یافته اما پرداخت نشده، فهرست درآمدهای به دست نیامده، جدول استهلاک و غیره آماده کند، چراکه این فهرست‌ها به عنوان تاییدکننده ورودیهای دفتر روزنامه بکار می‌روند. برای انجام این کارها، بسیار مهم است که دانش تخصصی اکسل را داشته باشید یا به آن کاملا مسلط باشید. اکسل مایکروسافت شما را قادر می‌سازد فهرست‌هایی را فراهم کنید که می‌توانید در آنها چندین فرمول و تابع و میانبر بکار ببرید. جدای از این، به عنوان یک حسابدار حرفه ای لازم است دفتر کل یا صورت حساب های مختلفی را آماده کنید تا بتوانید از آنها هر زمان که لازم بود استفاده کنید.

برای انجام تمامی این وظایف بطور موثر و کارآمد، اکسل مایکروسافت کمک بسیار بزرگی محسوب می‌شود، چراکه نه تنها فرایند را سریعتر می‌کند بلکه شما را قادر می‌سازد فعالیت‌های مرتبط حسابداری بیشتری را مشاهده کنید.

در چه مواردی اکسل به حسابداری می تواند کمک کند

اغلب اوقات، ممکن است از شما بخواهند که گزارش‌هایی را تهیه کنید که فاقد عمومیت هستند. اگر اکسل شما خوب باشد و با فرمول نویسی در اکسل آشنایی داشته باشید می‌توانید این کار را انجام دهید. این موضوع همچنین منجر می‌شود که سرعت انجام وظایف تان بیشتر شده و به شکل موثرتری کارهایتان را انجام بدهید. برخی از مهارت های مهم فهرست شده در این حرفه و نوع مهارت هایی که به کمک اکسل مایکروسافت بهبود می‌یابند عبارتند از:

 • استفاده از کاربرگ‌ها (Worksheet) برای ثبت های دفتر روزنامه
 • اصلاح محاسباتی
 • مغایرت‌های بانکی
 • حساب‌های پرداختنی
 • حساب‌های دریافتنی
 • فهرست پیش پرداخت‌ها
 • طراحی لیست حقوق با استفاده از کاربرگ ها
 • مرتب‌سازی داده ها
 • گزارش‌های کمک مدیریت – داشبورد های مدیریتی با اکسل
 • صورت درآمد
 • ترازنامه – خلاصه و مفصل
 • صورت جریان نقدینگی
 • گزارش‌های سالیانه
 • تحلیل‌های مالی

پس یک حسابدار حرفه ای حتما به اکسل باید مسلط باشد.

در این مرحله لازم به ذکر است که: مهارت، توانایی انجام درست کارها است که از طریق تجربه به دست آمده است و تجربه چیزی نیست جز مشارکت فعال در فعالیت‌های مرتبط و قرار گرفتن در رویدادها. همچنین باید به این نکته توجه داشت که بهره وری به این معنا است که کاری بدون هدر رفتن انرژی یا تلاش بیهوده انجام می‌شود. از آنجایی که می توانید با استفاده از قابلیت های اکسل مایکروسافت بسیاری از کارهای تکراری خود را حذف کنید، می‌توانید بسیار کارآمدتر باشید که در نهایت به افزایش دانش و مهارت شما منجر می شود.
لازم به ذکر است که رشته حسابداری نیازمند دقت بسیار در گزارش دهی و تحلیل است. این رشته نیازمند حفظ یک سیستم گزارش‌گیری موثر و کارآمد است. این هدف که یک سیستم گزارش گیری دقیق و توسعه یافته در زمان خواسته شده در دسترس باشد همان چیزی است که با کمک و مساعدت اکسل مایکروسافت به دست می‌آید.
همه این ها ممکن است، اگر شناخت خوبی از اکسل مایکروسافت داشته باشید و از قابلیت‌های آن در سطح مطلوبی بهره ببرید. به این شکل درحالی که فعالیت های مرتبط با حسابداری را انجام می‌دهید می‌توانید مهارت های خود را تقویت کرده و به تجربه غنی تری برای انجام ماهرانه وظایف تان برسید.

جولای 19, 2018

۲ پاسخ به "چرا یک حسابدار حرفه ای باید نرم افزار اکسل پرکاربرد ترین نرم افزار حسابدران را کامل بشناسد؟"

 1. با سلام مطلب عالی و جالب بود استفاده کردم.

 2. باسلام مطالب بسیارعالی وکاربردی میباشدمتشکرم

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416