تاثیر مدل سازی هزینه در تصمیم گیری های مهم شرکت ها

Image result for cost modeling

هزینه تنها موئلفه ای است که یک کسب و کار کنترل کامل بر آن دارد. درآمد ها توسط بازار هدایت می شوند و کسب و کارها قادر به کنترل کامل آن نیستند. از این رو شرکت ها به طور معمول از مدل سازی مالی برای تصمیم گیری های مهم استفاده می نمایند. برخی از این تصمیم گیری ها در ذیل ذکر شده است:

 

تصمیم گیری در مورد فرآیند تحقیق و توسعه:

از مدل سازی هزینه برای تصمیم گیری های مهم در مورد فرآیند تحقیق و توسعه استفاده می شود. در گذشته شرکت ها واحد تحقیقات خود را به طور مجزا و مستقل اداره می کردند. غالبا این بدان معنی است که ایده های تولید شده توسط بخش تحقیقات برای شرکت چندان مورد استفاده قرار گرفته نمی شد. آنها عموما محصولات یا فناوری هایی را انتخاب می کنند، که تولید آنها بسیار گران است. امروزه، مدل های هزینه به عنوان ورودی تصمیمات تحقیق و توسعه شناخته می شود. بخش های تحقیق و توسعه معمولا هزینه ها را به صورت یک فرآیند در نظر گرفته و مدل سازی می کنند. آنها سپس از این مدل ها برای شناسایی نقاط ضعف استفاده می کنند. به طوری که نتایج حاصل از تحقیقات به سرعت در شرکت اجرایی می شود.

 

تصمیم گیری در مورد مدیریت انبار و موجودی:

مدل سازی هزینه همچنین در تصمیم گیری های مرتبط با موجودی و انبار محصولات نیز تاثیر می گذارد. از جمله اینکه یک شرکت می خواهد موجودی خود را ذخیره کند، یا با استفاده از تامین کنندگان و تحویل به موقع کالا به مشتریان فعالیت کند. تامین کنندگانی که بتوانند کالا را به موقع به دست مشتری برسانند، معمولا در کفه سنگین هزینه ها قرار می گیرند. با این حال انبار و نگهداری موجودی نیز هزینه دارد. این شرکت مجبور است که هزینه اجاره ی انبار را بپردازد. هزینه های نگهداری و خسارت های ناشی از سرقت یا حوادثی همچون آتش سوزی نیز اجتناب ناپذیر است. در آخر این شرکت باید هزینه ی خواب سرمایه و یا بازپرداخت وام و بهره ی بانکی که در نتیجه ی خرید و انبار محصولات بوده را نیز متحمل شود.

ایجاد یک مدل مالی که بتواند هر دو هزینه را با یکدیگر مقایسه کند، می تواند به طور گسترده ای به تصمیم گیری ها کمک کند. در برخی از مناطق که اجاره بها و همچنین بهره بانکی پایین هستند، نگه داشتن موجودی می تواند ایده ی مناسبی باشد. از سویی دیگر در جایی که این هزینه ها بالا باشد، استفاده از تامین کنندگان و همکاری در فروش می تواند ایده ی بهتری باشد. در هر دو حالت، مدل های هزینه به شرکت کمک می کند تا هزینه ها را با دقت مقایسه کرده و تصمیم درست گرفته شود.

Image result for cost modeling

تصمیم گیری در مورد خرید یا اجاره

شرکت ها در سراسر جهان تمایل دارند تا دامنه ی فعالیت های خود را گسترش دهند. هرگاه که می خواهند این تصمیم خود را عملی کنند، با دو گزینه یعنی خرید یا اجاره روبرو می شوند. هر دو گزینه با توجه به عوامل مختلف از قبیل اجاره بها و هزینه ی سرمایه، می توانند گزینه های محتاطانه مالی برای شرکت باشند.

مدل های مالی به شرکت این امکان را می دهد که بتواند به درستی در مورد خرید یا اجاره املاک و تاسیسات، تصمیم گیری کند. این تصمیم همچنین تاثیری بر مدل مالی بزرگتر دارد. به عنوان مثال، اگر شرکت تصمیم به اجاره بگیرد، اهرم عملیاتی خود را افزایش می‌دهد، چرا که اکنون آن‌ها یک هزینه ثابت اضافی دارند. از سوی دیگر، اگر یک شرکت تصمیم به خرید بگیرد، اگر سرمایه لازم برای این کار را قرض گرفته باشند، ممکن است مجبور به پرداخت بهره باشند. تمامی هزینه های ثابت به همراه مبالغ مندرج در مدل مالی تحت تاثیر تصمیم گیری در مورد خرید یا اجاره قرار می گیرد.

 

تصمیم گیری در مورد درون سپاری یا برون سپاری

مدل ‌های هزینه همچنین به شرکت‌ها در ایجاد تصمیمات برون سپاری کمک می‌کنند. برای مثال، نایک اغلب تولید خود را به شرکت‌ هایی در کشورهای فقیر مانند بنگلادش برون سپاری می‌کند. نایک به جای برون سپاری به دیگر تامین کنندگان می ‌توانست یک مرکز تولیدی در خود بنگلادش ایجاد کند. با این حال، مشکل این است که نایک باید با قوانین و مقررات داخلی این کشورها خود را تطبیق دهد. این کار هزینه زیادی خواهد داشت. این نوع تصمیم‌ گیری  با یک مدل هزینه ی دقیق فعال و اجرایی می‌شود. مدل‌های هزینه شرکت‌ ها را قادر می ‌سازند تا بتوانند قبل از اجرا هر دو تصمیم را شبیه ‌سازی کنند. تصمیم گیرندگان می‌ توانند به مسائل مالی احتمالی در هر دو مورد نگاه کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنند.

تصمیمات بسیار دیگری نیز وجود دارند که با کمک یک مدل هزینه اتخاذ می‌شوند. مدل‌سازی هزینه یک ابزار مهم برای تصمیم ‌گیری استراتژیک و نیز تصمیمات عملیاتی است.

 

 

 

اکتبر 30, 2019

۰ پاسخ به "تاثیر مدل سازی هزینه در تصمیم گیری های مهم شرکت ها"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416