منظور از تامین مالی زیرساخت ها چیست و چرا برای اقتصاد یک کشور مهم است؟

Image result for infrastructure finance

 

اقتصاد دانان سنتی بر این باورند که زیرساخت، قلب تپنده ی اقتصاد است. داده های تجربی به وضوح نشان می دهد که سرمایه گذاران ترجیح می دهند، پول خود را در کشورهایی که زیر ساخت های توسعه یافته تری دارند؛ سرمایه گذاری نمایند. ازین رو می توان گفت که توسعه سریع زیر ساخت ها یکی از اساسی ترین راه ها برای بهره مندی یک کشور از فرصت های اقتصادی است. پس اصلا جای تعجب ندارد که کشورها در سراسر جهان به شدت بر روی توسعه زیرساخت ها تمرکز می کنند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، آشکارا اعلام کرده است که دولت وی در نظر دارد یک تریلیون دلار برای توسعه زیرساخت ها در داخل کشورهزینه کند. کشورهای در حال توسعه همچون هند نیز با اعلام اینکه قصد دارند میلیارد ها دلار صرف بهسازی و توسعه زیرساخت های خود نمایند، از تمایل خود به توسعه زیرساخت ها پرده برداشته اند. ازین رو می توان گفت که زیرساخت ها و تامین اعتبار آن مسئله مهمی است و در سراسر جهان چه دربین کشورهای توسعه یافته و چه کشورهای در حال توسعه به آن توجه می شود.

از آنجایی که زیرساخت ها در جهان از اهمیت و اولویت بالایی برخوردارند، تأمین اعتبار پروژه های زیربنایی نیز بسیار مهم تلقی می شود. در نتیجه، مبحثی به نام تامین مالی زیرساخت ها در اقتصاد مطرح شده است. ما در این ماژول منابع مالی زیرساخت ها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد. با این حال، قبل از آن  باید تعریف دقیقی از زیرساخت ارائه دهیم.

 

مفهوم تامین مالی زیرساخت ها

تامین اعتبار زیرساخت ها تعریف رسمی و مشخصی ندارد. به طور کلی در اکثر کشورهای جهان، دولت لیستی از صنایعی که قرار است وضعیت زیر ساختی داشته باشند، منتشر می کند. تأمین مالی پروژه ها یا شرکت های درگیر در این بخش ها، تأمین مالی زیرساخت ها نامیده می شود.

با این حال، این تعریف بیشتر برای عملیات داخلی دولت است. این تعریف به منظور ارائه معافیت های مالیاتی یا یارانه هایی که به بخش زیرساخت وعده داده شده است، استفاده می شود. ویژگی های مشترکی بین صنایع وجود دارد که به عنوان زیرساخت ها در سراسر جهان در نظر گرفته شده و طبقه بندی می شوند. برخی از این خصوصیات در زیر ذکر شده است:

  1. نخست، صنایعی که وضعیت زیرساختی برای آنها در نظر گرفته می شود، برای اقتصاد اساسی هستند. این بدان معنی است که این صنایع انگیزه لازم برای رشد سریع و توسعه سایر صنایع را نیز فراهم می کنند. به عنوان مثال، صنایعی مانند راهسازی و راه آهن امکان حرکت سریع تر کالاها و خدمات را در سراسر کشور فراهم می کنند. این امر به تولید کنندگان کشور کمک می کند تا نسبت به سایر کشورها رقابتی تر عمل کنند. نتیجه نهایی افزایش صادرات است. سایر بخش های مهم مانند ارتباطات از راه دور و برق نیز برای اقتصاد مهم هستند و از این رو بودجه زیرساختی در سراسر جهان به آنها اختصاص می یابد.

 

  1. ثانیا، از آنجا که این صنایع از اهمیت استراتژیکی بالایی برخوردارند، بسیاری از فعالان بخش خصوصی مجاز به فعالیت در آنها نیستند. این امر یک بازار انحصاری با تعداد بسیار کمی از بازیگران ایجاد می کند. در نتیجه، سرمایه گذاران به طور کلی برای سرمایه گذاری در فرصت های زیرساختی مشتاق هستند. با این حال باید در نظر داشت از آنجا که این بازارها بسیار انحصاری هستند، قوانین سفت و سختی برای ورود به آنها وضع می شود. از آنجا که تعداد محدودی از تامین کنندگان در این بخش وجود دارند، دولت سعی می کند تا قیمت ها را ثابت نگه دارد.

 

  1. و در آخر اینکه، دارایی های زیرساختی با ریسک پایین و جریان های نقدی ثابت مشخص می شوند. این پروژه ها معمولا در مناطقی ساخته می شوند که تقاضای زیادی برای آنها وجود دارد. در نتیجه، هم مصرف کنندگان و هم دولت به پرداخت یک جریان نقدی نسبتا پایدار برای مدت طولانی تمایل دارند.

 

Related image

 

انواع تامین مالی زیر ساخت ها

تامین مالی زیرساخت بخش های فرعی مختلفی دارد. این بخش ها عموما براساس نوع صنعت طبقه بندی شده و سرمایه به آنها تعلق می گیرد. انواع مختلف تامین مالی زیر ساخت ها در زیر فهرست شده اند:

 

اقتصادی: تامین مالی زیرساخت می تواند صرفا به دلایل اقتصادی باشد. برای مثال، زمانی که یک بندر جدید در یک کشور ساخته می شود، تجارت خارجی بیشتری را ممکن می سازد. این پروژه ها عموما با استفاده از یک مشارکت خصوصی – دولتی تامین می شوند. این به آن دلیل است که این پروژه ها دارای ارزش خالص هستند. از این رو، ارزش ایجاد شده را می توان بین دولت وبخش های خصوصی تقسیم کرد. پروژه های زیرساخت اقتصادی مزایایی را برای اقتصاد بزرگ تر در یک منطقه فراهم می کنند به جای آن که تنها به ارائه منافع بپردازند.

اجتماعی: ممکن است تامین بودجه زیرساخت به دلایل اجتماعی صورت گیرد. به عنوان مثال پروژه های فراوانی برای تامین آب سالم برای مردم ایجاد می شود. به طور مشابه می توان پروژه های بهداشت و درمان برای ارائه خدمات به افراد یک منطقه را نیز ذکر کرد. این پروژه ها بدون توجه به ارزش خالص فعلی و منفعت اقتصادی پذیرفته می شوند.

تجاری: پروژه های تجاری مانند پروژه های اقتصادی هستند. با یک تفاوت، این پروژه ها مزایایی را برای مجموعه ای از افراد فراهم می کنند که  به طور مستقیم قابل شناسایی هستند. برای مثال، عوارضی راهداری و پروژه های راه سازی مترو،از جمله پروژه های زیرساخت تجاری محسوب می شوند. تامین اعتبار در این گونه پروژه ها از بستر پرداخت هزینه توسط استفاده کنندگان تامین می شود.

سخن پایانی اینکه، تامین مالی زیرساخت ها زمینه ی وسیعی است که بسیاری از صنایع را در بر می گیرد. هم چنین مدل های سرمایه گذاری نیز در این بخش با سایر بخش های اقتصادی کمی متفاوت هست، زیرا حتی پروژه هایی که ارزش فعلی خالص منفی(NPV) دارند نیزبارها اجرایی می شوند.

نوامبر 26, 2019

۰ پاسخ به "منظور از تامین مالی زیرساخت ها چیست و چرا برای اقتصاد یک کشور مهم است؟"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416