آیا درآمد خالص همان سود است؟ این دو با هم چه تفاوتی دارند؟

http://accschool.ir/?p=37874&preview=true

تعدادی از عبارات بکار رفته در امورمالی کسب‌ وکار دارای معانی متفاوت و یا حتی شناوری در استفاده روزمره هستند. برخی اصطلاحات مورد استفاده به جای یکدیگر، در واقع دارای تعاریف بسیار خاص در یک زمینه مالی یا حسابداری هستند. مورد توجه: سود و درآمد خالص. اگرچه هر دو کلمه با جریان مثبت نقدینگی سروکار دارند؛ تعریف و کاربرد متنی آنها در بسیاری از موارد با یکدیگر مهم متفاوت است.

نکات کلیدی:

سود به معنی درآمد حاصله پس از کسر هزینه ها است. با توجه به اینکه چه نوع هزینه ای از درآمد کسر می شود، در سطوح مختلف قابل محاسبه است.

درآمد خالص، که به عنوان سود خالص نیز شناخته می شود، یک عدد واحد است که نوع خاصی از سود را نشان می دهد.

درآمد خالص همان مجموع سود باقی مانده ای است؛ که در بیلان مالی شرکت ها ذکر می شود.

درآمد خالص چیست؟

درآمد خالص که به آن سود یا عایدی خالص نیز می گوییم، یک مفهوم عینی است. مفهومی که بطور جامع سودآوری یک کسب و کار را منعکس می کند و در شرکت های سهامی عام برای محاسبه سود هر سهم از آن استفاده می شود.

درآمد خالص یک شرکت حاصل تعدادی از محاسبات است؛ که با درآمد آغاز شده و کلیه هزینه ها و جریان های درآمدی را برای یک دوره معین در بر می گیرد. تمام پولی که به یک شرکت وارد و یا خارج می شود از طریق این مبلغ محاسبه می شود. این امر شامل کلیه هزینه های تولید محصول، هزینه های اجرایی، پرداخت بدهی، بهره پرداختی وام ها و درآمد های حاصل از سرمایه گذاری ها می شود. همچنین درآمد های مازاد از شرکت های وابسته یا فروش دارایی های فرعی، استهلاک دارایی ها، مالیات و حتی پرداخت های یکباره برای رویداد های غیر معمول نیز شامل درآمد خالص می شوند.

درآمد خالص همچون سایر معیارهای حسابداری، از طریق برخی تکنیک ها همچون استراتژی شناسایی درآمد تهاجمی یا با پنهان کردن هزینه ها، مستعد دست کاری است. هنگامی که یک ارزیابی یا تصمیم سرمایه گذاری بر پایه ی اعداد به دست آمده از محاسبه درآمد خالص صورت می گیرد؛ سرمایه گذاران و تحلیلگران برای رسیدن به درآمد مشمول مالیات و درآمد خالص، کیفیت این اعداد را مورد بررسی قرار می دهند. بنابراین  به بیان صریح و روشن درآمد خالص یک گونه ای از سود است.

http://accschool.ir/?p=37874&preview=true

سود چیست؟

در حالیکه درآمد خالص مترادف با یک عدد به خصوص است، سود ممکن است تعدادی از ارقام را شامل شود. سود به معنی درآمدی است که پس از کسر هزینه ها باقی می ماند و حسابداران شرکت آن را در چند سطح محاسبه می کنند. به طور مثال سود ناخالص، مبلغ درآمد منهای یک نوع هزینه ی به خصوص همچون هزینه ی کالا های فروخته شده است. سود عملیاتی به میزان درآمد ها منهای هزینه های عملیاتی – هزینه های ثابت و متغیر، که برای حفظ کسب و کار با ید در نظر گرفته شود- اطلاق می شود.

محاسبه سود در سطوح مختلف به شرکت ها امکان می دهد تا مشاهده کنند؛ کدام هزینه ها درصد بیشتری از درآمد خالص نهایی را می کاهند.

بخش اعظم عملکرد تجاری شرکت ها مبتنی بر سودآوری در اشکال مختلف آن است. برخی از تحلیلگران به سود آوری ناخالص Top- line علاقه دارند، در حالی که برخی دیگر به سود آوری قبل از احتساب هزینه ‌هایی مانند مالیات و بهره علاقمند هستند و  دسته دیگر نیز هنوزهم پس از پرداخت همه هزینه ‌ها تنها نگران سودآوری هستند.

مثال عینی سود و درآمد خالص در دنیای واقعی

برای نشان دادن تفاوت بین درآمد خالص با سود به بررسی بیلان مالی سالانه ی شرکت برکشایر هاتاوی امریکا می پردازیم.

سود ناخالص این شرکت مبلغ ۵۰.۷ میلیارد دلار گزارش شده است. درآمد خالص آن که شامل هزینه های عملیاتی و پرداخت مالیات بر درآمد است؛ ۴.۰۲ میلیارد دلار ثبت شده است.

سود خالص همیشه کمتر از سود ناخالص است. اما برای سرمایه گذاران علاقه مند به خرید سهام برکشایر ممکن است ذکر این نکته قابل توجه باشد: در سال ۲۰۱۴، درآمد ناخالص شرکت ۴۵.۲۷ میلیارد دلار و درآمد خالص آن ۱۹.۸۷ میلیارد دلار بوده است. ممکن است آنها از خود بپرسند چه عواملی باعث افزایش درآمد ناخالص برکشایر شده در حالیکه درآمد خالص آنها با سقوط روبرو شده است.

جولای 30, 2019

۰ پاسخ به "آیا درآمد خالص همان سود است؟ این دو با هم چه تفاوتی دارند؟"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416
رفتن به نوار ابزار