آیا کاهش عمدی ارزش یوان را باید یک جنگ ارزی بین چین و امریکا دانست؟

از زمانی که بانک ملی چین (pboc) اجازه داد تا در ۱۱ آگوست نرخ برابری یوان به دلار از عدد ۷ عبورکند، هجمه جریان رسانه ای با موضوع مناقشه بین امریکا و چین یعنی استفاده از ارز برای رقابت یا به عبارت ساده تر جنگ ارزی، آغاز شد.توصیف وقایع به عنوان جنگ ارزی ممکن است منطقی به نظر برسد. زیرا نوع دیگری از “جنگ” بین ایالات متحده و چین، یعنی جنگ تجاری، طی یک سال و نیم گذشته در اذهان بوده است. علاوه بر این  دولت ترامپ خود این بازی را با طبقه بندی چین به عنوان “دستکاری کننده” ارز خود، بلافاصله پس از آخرین کاهش ارز، ادامه داده است.

به همان روشی که وزارت خزانه داری ایالات متحده در هنگام طبقه بندی چین به عنوان دستکاری کننده ارزی،  از سناریوی خاص خود پیروی نمی کند، همچنین نباید به فکر کاهش ارزش یوان به عنوان شروع جنگ ارزی چین با آمریکا باشیم. دلیل ساده این است: یوان – که قابل تبدیل نیست – نمی تواند جنگ با دلار را تحمل کند، و همچنین فدرال رزرو آمریکا نمی تواند ارز خود را کنترل کند تا از آن به عنوان سلاحی علیه چین استفاده کند. به عبارت دیگر، هیچ یک از دو رقیب ابزار لازم برای موفقیت در جنگ ارزی علیه یکدیگر را ندارند.

از دلار شروع می کنیم:

شکی نیست که ارزش آن توسط بازار آزاد تعیین می شود. با وجود اینکه هنوز توسط بسیاری از دولت ها به عنوان ارزی منعطف برای تبدیل سایر ارزها مورد استفاده قرار می گیرد، نمی توان تصور کرد که دلار دیگر واحد پول ذخیره جهانی نباشد. بانک فدرال امریکا می تواند با سیاست های گسترده یا محدود کننده پولی، نرخ دلار را تحت تاثیر قرار دهد. اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که به سادگی قابل کنترل نیستند. یکی از مهمترین عوامل اجتناب از ریسک است. هر چه دولت ترامپ میزان فشار ها به چین را افزایش می دهد، در نتیجه ریسک رکود در سطح جهانی را افزایش می دهد. در نتیجه بر خلاف خواسته ترامپ دلار بیشتر مورد استقبال و توجه جهانی قرار می گیرد.

حال به سراغ یوان می رویم.

بانک ملی چین در تعیین ارزش یوان نسبت به بانک فدرال امریکا در مورد دلار، آزاد تر است. چون کنترل بازار سرمایه را در دست می گیرد و نیاز به مداخله در یک بازار بسیار شناورهمچون فارکس مانند دلار را ندارد. با این وجود، واقعیت این است که سرمایه در همه جا حاضر است. بنابراین سیاست های کنترل سرمایه هرگز بطور کامل موثر نخواهد بود. به عبارت دیگر ارزش یوان از تاثیر نیروی عرضه و تقاضا مستثنی نیست. همچنین صرف نظر از اینکه بانک ملی چین در یک دوره زمانی خاص چه اقدامی انجام می دهد؛ ارزش یوان در میان مدت تعیین نمی شود.

Image result for Is This Really A Currency War Or Just A Tantrum?
http://accschool.ir/?p=43636&preview=true

جنگ ارزی یا ابراز خشم دولت چین؟

با در نظر گرفتن کاهش اندک ارزش یوان، پذیرش ایده ی شروع یک جنگ ارزی به یک یا چند دلیل یک اشتباه محسوب می شود. بانک ملی چین با پایین آوردن ارزش یوان سعی در تعدیل فشاربازار داشته و از آن سو فدرال رزرو امریکا سعی در حرکت در خلاف جهت بازار در طول مدت جنگ ارزی داشته است. با این وجود زمان اعمال سیاست های کاهش ارزش یوان توسط دولت چین ممکن است ما را نسبت به ایده ی وقوع یک جنگ ارزی گمراه کند. چرا که این مسئله درست بعد از اعلان وضع تعرفه های مضاعف وارداتی بر محصولات چینی توسط امریکا، اتفاق افتاد. واکنش دولت چین را بیشتر از یک جنگ، باید یک خشم آنی در برابر فشارهای مضاعف امریکا دانست.

علاوه بر آن، عواقب احتمالی این واکنش ممکن است مطلوب نباشد. چون کاهش ارزش پول تنها موجب خروج سرمایه از چین خواهد شد و این یعنی ناکارآمد کردن بخشی از محرک مالی که بانک مرکزی چین بیش از یک سال برای حفظ رشد اقتصادی، متحمل شده است. به بیانی ساده تر این امر نه تنها به چین در جهت رشد اقتصادی کمک نمی کند، بلکه تاثیر عکس نیز خواهد داشت.

آگوست 21, 2019

۰ پاسخ به "آیا کاهش عمدی ارزش یوان را باید یک جنگ ارزی بین چین و امریکا دانست؟"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416