ارزیابی کسب و کار چیست؟ از چه روش هایی قابل محاسبه است؟

ارزیابی کسب و کار یک فرآیند کلی برای تعیین ارزش اقتصادی کسب و کار یا واحد تجاری است. ارزیابی کسب و کار می تواند به دلایل متعددی انجام گیرد. تعیین ارزش منصفانه یک کسب و کار می تواند مواردی چون ارزش فروش، ایجاد مالکیت مشترک، مالیات و حتی روند انحلال یا فسخ را شامل شود. مالکان معمولا در برآورد عینی ارزش کسب و کار به متخصصان این حوزه تبدیل می شوند.

نکته مهم:

برآورد ارزش منصفانه یک کسب‌ وکار یک هنر و یک علم است. چندین مدل رسمی وجود دارد که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ اما انتخاب مدل صحیح و اطلاعات ورودی مناسب می‌تواند تا حدودی ذهنی و شخصی باشد.

اصول ارزیابی کسب و کار

موضوع ارزیابی کسب و کار اغلب در امور مالی شرکت مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. ارزیابی کسب و کار معمولا زمانی انجام می گیرد که یک شرکت به دنبال فروش تمام یا بخشی از شرکت و یا ادغام آن با یک شرکت و یا تصاحب یک شرکت دیگر است. ارزیابی یک کسب‌ وکار فرآیند تعیین ارزش فعلی کسب ‌وکار با استفاده از معیارهای هدف و ارزیابی تمام جنبه ‌های کسب ‌وکار است.

یک ارزیابی تجاری ممکن است شامل تجزیه و تحلیل مدیریت شرکت، ساختار سرمایه ای آن، چشم‌انداز درآمدی آن در آینده و یا ارزش تجاری دارایی‌های آن باشد. ابزارهای مورد استفاده برای ارزیابی می‌توانند در میان ارزیاب‌ها، بنگاه‌ها، و صنایع متفاوت باشند. رویکردهای متداول برای ارزیابی کسب ‌وکار شامل بررسی صورت‌های مالی، مدل‌های جریان نقدی  تنزیل شده و مقایسه شرکت‌های مشابه می‌شود. ارزیابی کسب و کار همچنین برای گزارش مالیاتی نیز حائز اهمیت است. برخی از رویدادهای مربوط به مالیات مانند فروش، خرید یا اعطای سهام یک شرکت با توجه به ارزیابی کسب و کار انجام خواهند گرفت.

روش های ارزیابی

روش های متعددی برای ارزیابی کسب و کار وجود دارد. در زیر به چند مورد ازین روش ها اشاره می کنیم:

۱. ارزش سهام در بازار سرمایه

محاسبه ارزش سهام در بازار سرمایه یکی از آسان ترین روش ها برای ارزش گذاری یک کسب و کار است. در این روش عدد بدست آمده از حاصل ضرب قیمت سهام شرکت در تعداد کل سهام آن به عنوان ارزش واقعی شرکت در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال شرکت مایکروسافت از سوم ژانویه سال ۲۰۱۸ با تعداد قابل ملاحظه ۷.۷۱۵ میلیارد سهم در بازار و قیمت هر سهم ۸۶.۳۵ دلار ارزشی معادل ۶۶۶.۱۹ میلیارد دلار خواهد داشت.

۶۶۶.۱۹ میلیارد دلار =دلار ۸۶.۳۵ * ۷.۷۱ میلیارد دلار

۲. روش ارزیابی بر پایه درآمد زمانی

در این روش جریانی از درآمد به دست آمده در یک روره زمانی خاص، بسته به شرایط اقتصادی و صنعتی مضروب یک عدد خواهد بود. به طور مثال ارزش یک شرکت فناوری می تواند سه برابر درآمد  آن در یک بازه زمانی  باشد؛ در حالی که یک شرکت خدماتی ممکن است ۰.۵ برابر درآمد آن ارزش گذاری شود.

۳. ضریب سود

به جای روش درآمد زمانی می توان از ضریب سود برای بدست آوردن ارزش واقعی شرکت استفاده کرد. زیرا سود شرکت یک معیار قابل اعتمادتری برای موفقیت مالی، نسبت به درآمد حاصل از فروش است. ضریب سود، سود آینده را در برابر جریان نقدینگی تنظیم می‌کند که می‌توان آن را در نرخ بهره فعلی طی دوره زمانی مشابه سرمایه ‌گذاری کرد. به عبارت دیگر، نسبت قیمت به سود P/E  را با توجه به نرخ‌های بهره فعلی تنظیم می‌کند.

۴. روش جریان نقدی تنزیل شده

این روش ارزیابی کسب ‌وکار مشابه ضریب سود است. این روش مبتنی بر پیش‌بینی جریان‌های نقدی آتی است که برای بدست آوردن ارزش فعلی شرکت در بازار تنظیم می‌شوند. تفاوت اصلی بین روش جریان وجوه نقدی تنزیل شده و روش ضریب سود، محاسبه تورم در ارزیابی فعلی کسب و کار است.

۵. ارزش دفتری

ارزش دفتری از طریق تقسیم حقوق سهام داران در ترازنامه مالی بر تعداد سهام به دست می آید. به ‌بیان ‌دیگر اگر مجموع بدهی‌های شرکت را از مجموع دارایی‌های آن کم کنیم، مبلغ باقیمانده نشان‌ دهنده مجموع ارزش سرمایه سهامداران شرکت یا به تعبیر دقیق ‌تر، مجموع حقوق صاحبان سهام شرکت خواهد بود. حال اگر مبلغ حقوق صاحبان سهام شرکت را بر تعداد سهام تقسیم کنیم، عدد حاصل بیانگر ارزش دفتری هر سهم است.

۶.ارزش انحلال

ارزش انحلال، همان ارزش خالص نقدی دارایی های یک شرکت است که در صورت انحلال شرکت، مبلغ حاصل از فروش دارایی ها پس از کسر بدهی بین سهام داران تقسیم می شود.

 موارد ذکر شده به هیچ عنوان یک فهرست جامع از روش های ارزیابی کسب و کار که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، نیست. روش های دیگری همچون ارزش جایگزینی یا ارزش گذاری مبتنی بر دارایی و بسیاری ازین دست نیز هستند که برای ارزیابی کسب و کار ها به کار می روند.

جولای 9, 2019

۰ پاسخ به "ارزیابی کسب و کار چیست؟ از چه روش هایی قابل محاسبه است؟"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416