جریان نقدی آزاد واقعا چیست؟

ازآنجا که استفاده از جریان نقدی آزاد به عنوان یک معیار راهنما در حال توسعه است؛ پژوهشگران به دنبال معنای جامع تری برای تعریف آن هستند.

در ذهن سهامداران، جریان نقدی آزاد به عنوان استاندارد طلایی معیارهای عملکرد مالی، جایگزین درآمد شده‌است. با توجه به این که نسبت به درآمد خالص کمتر دچار دست کاری می شود؛ آن را به عنوان معیار سنجش سلامت شرکت ها در نظر گرفته اند.

حسابداران و مدیران ارشد شرکت ها جریان نقدی آزاد را بطور فزاینده در سوابق مالی خود آورده و تعریف می کنند.اما چون جریان نقدی آزاد معیاری خارج از اصول پذیرفته شده حسابداری است، هیچ تعریف استانداردی از این عبارت وجود ندارد.

تحلیل پژوهشگران امریکا از جریان نقدی آزاد

چالرز مالفرد یکی از نویسندگان مقاله جدید پژوهشگاه تحلیل مالی فناوری جورجیا در امریکا در تلاش برای ارائه تعریف جدیدی ازاین واژه می گوید: شما ۱۰۰ تحلیلگر را در یک اتاق قرار دهید و می بینید که آنها با هم در نحوه تعریف جریان نقدی آزاد اختلاف نظر دارند و اگر شما ۱۰۰ مدیر ارشد مالی را دور هم جمع کنید می بینید که آنها بر اساس شرکت و کسب و کار خود تعابیر متفاوتی ارائه خواهند داد.

مطمئنا تعریف جریان نقدی آزاد تا حدی ناشی و متاثر از اصول پذیرفته شده حسابداری است.تا کنون رایج ترین تعبیری که توسط شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار گرفته : گردش وجوه نقدی منهای هزینه های سرمایه ای است. اما شرکت ها  مواردی چون  سود سهام، بدهی، اجاره سرمایه،  تملک و واگذاری املاک، ماشین آلات و تجهیزات را نیز در تعریف خود دخیل می کنند.

از نظر مالفرد،استاد تخصصی حسابداری جورجیا، داخل کردن مواردی نظیرسود سهام عام در تعریف جریان نقدی آزاد، در نقطه مقابل مفهوم استانداردی که او دهه ها ارائه نموده قرار دارد. به تعبیر او جریان نقدی آزاد، پول نقد باقی مانده ای است که صرف هزینه هایی چون سود سهام عام یا بازخرید سهام می شود؛ به جای آنکه خودشان بخشی از جریان نقدی آزاد باشند.

بر اساس این گزارش اگر سود یا بازخرید سهام عام از تعریف جریان نقدی آزاد حذف شود؛ این معیار، ظرفیت شرکت برای تولید این پول نقد را به خوبی نمایان ننموده است.

با این حال مالفرد و همکار دانشجوی او آلن ماتیس، در تهیه این گزارش اشاره می کنند که تنها اندکی از شرکت های غیر مالی سود سهام عام را ازمحاسبه جریان نقدی آزاد حذف می کنند.

شرکت ها چگونه جریان نقدی آزاد را محاسبه می کنند؟

در حالیکه نویسندگان گزارش سعی در همسو کردن تعریف پیشنهادی خود با عملکرد کنونی شرکت ها هستند؛ آنها سود پرداختی به سهام عام را از تعریف جریان نقدی آزاد حذف می کنند.

در عین حال آنها سود پرداختی به سهام ممتاز را از این قاعده مستثنی نموده و در تعریف خود جای می دهند. با این توضیح که سهام ممتاز نسبت به سهام عادی در اولویت و برتری هستند و بخش مهمی از جریان نقدی آزاد شرکت را در بر خواهند گرفت.

نویسندگان همچنین مشخص می کنند که محاسبات آنها از جریان نقدی آزاد بر پایه ی هزینه های حفظ و نگهداری سرمایه های فعلی و همچنین سرمایه های در حال رشد است که در برخی شرکت ها بطور انحصاری مورد استفاده قرار می گیرد.

از نظر مالفرد، اگر شرکت ها صرفا بر روی حفظ سرمایه و تجهیزات فعلی خود سرمایه گذاری کنند و بطور مثال بر روی تجهیزات و امکانات جدید سرمایه گذاری نکنند؛ ریسک رکود و خارج شدن تدریجی از بازار را بر خود هموار می سازند.

مالفرد اشاره می کند: در حالیکه جریان نقدی آزاد و بطور کلی جریان نقدی، از تحریف و دستکاری ایمن نیست؛ اما نسبت به درآمدها از حساسیت کمتری برخوردار است. باید در نظر داشت که محاسبه درآمد خالص شرکت شامل میزان تخمین بیشتری از محاسبه جریان نقدی آزاد است و این برآورد باعث می شود که مدیران اجرایی راحت تر اعداد و ارقام را به سمت سود شرکت هدایت کنند.او اضافه می کند، برآوردها همه جا هستند.از جمع آوری حساب های دریافتنی گرفته تا فهرست موجودی محصولات منقضی…این لیست بی پایان است.

ژوئن 10, 2019

۰ پاسخ به "جریان نقدی آزاد واقعا چیست؟"

ارسال یک پیام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416
رفتن به نوار ابزار