تفاوت بین نقدینگی و درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک (EBITDA)

درآمد قبل از بهره
http://accschool.ir/?p=40341&preview=true

تحلیلگران از برخی معیارها برای تعریف سودآوری یا میزان نقدینگی شرکت ها استفاده می کنند. درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک EBITDA بطور معمول مترادف با جریان نقدینگی در نظر گرفته می شود. اما در واقعیت این دو در بسیاری از موارد با هم متفاوت هستند.

اصول اولیه EBITDA

درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک برای اولین بار در دهه 80 میلادی با ظهور صنعت خرید استقراضی (leveraged buyout)  متداول شد. ازآن برای تعیین سودآوری شرکت ها در قیاس با شرکت هایی با مدل کسب و کار مشابه و سنجش توانایی شرکت در پرداخت بدهی استفاده شد. از آنجا که این معیار زیرمجموعه اصول پذیرفته شده حسابداری نیست؛ این محاسبه از یک شرکت به شرکتی دیگر متفاوت است.

با این حال فرمول اصلی همان محاسبه ی درآمد عملیاتی است که از طریق کم کردن هزینه های عملیاتی و کالاهای فروخته شده از درآمد خالص محاسبه شده و هزینه های استهلاک نیز به آنها اضافه می شود.

هدف گذاری EBITDA این است  که توانایی شرکت را در ایجاد نقدینگی بدون محاسبه دارایی های مازاد یا هزینه های غیر مرتبط با فعالیت های اصلی شرکت، بررسی نماید.

فرمول محاسبه ی EBITDA

درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک از دو روش قابل محاسبه است.

روش اول:

EBITDA = درآمد خالص + بهره + مالیات + استهلاک مرتبط با دارایی های ملموس (Depreciation) + استهلاک مرتبط با دارایی های غیر ملموس (Amortization)

در روش دوم از مراحل کمتری استفاده می شود و فرمول ساده تری دارد:

EBITDA = درآمد عملیاتی + استهلاک (DA)

در صورتی که درآمد عملیاتی برای شما محاسبه شده باشد روش دوم بیشتر به کارتان می آید. صرف نظر از روش محاسباتی که شما از آن استفاده می کنید باید در نظر داشته باشید که EBITDA ممکن است که تصویر کاملی از وضعیت و عملکرد مالی مورد نظر شما را ارائه نکند.

جریان نقدینگی

درآمد قبل از بهره
http://accschool.ir/?p=40341&preview=true

با این حال، در واقع نقدینگی یک شرکت تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر اموری چون بهره وام، درآمد سرمایه گذاری و مالیات قرار دارد. مدیریت حساب شده جریان نقدینگی، کل وجوه نقدی ورودی و خروجی طی یک دوره مشخص در یک کسب و کار را شامل می شود، ازین رو محاسبه نقدینگی اساسا با محاسبه درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک متفاوت است. بسیاری از شرکت ها به هزینه سرمایه ای بسیار زیادی برای تجهیزات سنگین و یا امکانات تخصصی نیاز دارند. تجهیزات و امکانات در طول زمان دچار فرسایش و استهلاک شده و نیازمند نگهداری و یا تعویض هستند. این نوع هزینه های در محاسبه نقدینگی شرکت لحاظ می شوند و نه در محاسبه ی EBITDA.  ازین رو نقدینگی معیار جامع تری برای بررسی سلامت مالی شرکت ها به ما ارائه می کند.

یاد آوری نکات کلیدی:

اگرچه در گذشته درآمد قبل از بهره، مالیت و استهلاک، ابزار محبوبی برای محاسبه ارزش تجاری و نقدینگی یک شرکت به حساب می آمد، اما EBITDA  نمی تواند به یک تحلیلگر یا سرمایه گذار تصویر کامل و شفافی از وضعیت مالی شرکت ارائه کند. با استفاده از تحلیل جریان نقدینگی یک سرمایه گذار قادر است مواردی همچون بهره وام، درآمد سرمایه گذاری و مالیات را در نظر بگیرد. بنابراین محاسبه EBITDA  می تواند دید وسیعی از عملکرد یک شرکت به ما ارائه کند اما برای تعیین سلامت مالی آن به حد کافی قوی نیست.

مرداد 1, 1398

0 پاسخ به "تفاوت بین نقدینگی و درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک (EBITDA)"

ارسال یک پیغام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416