اصطلاحات مهم حقوق و دستمزد برای کارفرمایان و کارمندان

Image result for payroll

آیا دوست دارید که خود انجام فرآیند حقوق و دستمزد کسب و کارتان را بر عهده بگیرید. این کار کمی مشکل است و روند پرداخت مالیات بر حقوق و دستمزد شامل واژگان کاملاً جدید است.  هر چیز مرتبط با حقوق و دستمزد و مالیات بر حقوق، محدود و وابسته به قوانین و مقررات مالیات و دارایی آن کشور است.

 

حقوق و دستمزد Pay roll

حقوق و دستمزد یک اصطلاح کلی است و می تواند چندین معنی را شامل شود، از جمله:

مقدار پولی که به همه ی کارمندان در یک روز پرداخت می شود.

سوابق مالی یک شرکت مربوط به پرداخت حقوق و دستمزد کارمندان.

کل سابقه درآمد کارمندان در طول مدت یکسال.

 

پرداخت ناخالص Gross pay

دستمزد ناخالص کل مبلغی است که در هر دوره پرداخت به یک کارمند پرداخت می شود و برای کارمندان تمام وقت و پاره وقت به طور مجزا مشخص می شود.

برای کارمندان تمام وقت، حقوق ناخالص به عنوان مبلغ سالانه تعریف می شود. برای تعیین پرداخت ناخالص یک دوره پرداخت، حقوق سالانه به تعداد دوره های پرداخت در سال تقسیم می شود.

برای کارمندان پاره وقت، پرداخت ناخالص برابر با تعداد ساعات کار کارمند در آن دوره پرداخت است. اضافه کاری نیز در پرداخت ناخالص محاسبه می شود.

پرداخت ناخالص مبلغی است که به سازمان امور مالیاتی گزارش می شود و مبلغی است که مالیات بر درآمد کارمندان بر اساس آن محاسبه می شود.

 

پرداخت خالص Net pay

 پرداخت خالص عبارت است از مبلغ پرداختی که یک کارمند پس از محاسبه و اعمال تمام کسورات از مبلغ ناخالص پرداختی، دریافت می کند. به عبارت دیگر پرداخت خالص همان مبلغ واریزی ماهانه به حساب کارمندان است. محاسبه پرداخت خالص با پرداخت ناخالص شروع می شود. سپس مبالغ مالیات بردرآمد و حق بیمه تامین اجتماعی از آن کسر می گردد. و در آخر موارد اختیاری همچون هزینه های بیمه درمانی، وام های دریافتی، بیمه عمر و بازنشستگی و غیره از مبلغ پرداختی ناخالص کسر می گردد.

 

کسورات

کسورات به مبالغی گفته می شود که از مبلغ دریافتی کارمند برای پرداخت به اداره مالیات و سازمان بیمه تامین اجتماعی کسر می گردد.

در محاسبه کسورات موارد زیر در نظر گرفته می شوند:

مبلغ ناخالص پرداختی کارمند در یک دوره پرداخت.

اطلاعات مرتبط با وضعیت استخدامی کارمند به عنوان تمام وقت یا پاره وقت.

اطلاعات مربوط با وضعیت تاهل کارمندان.

و اطلاعات مرتبط با هر مبلغ اضافی که از حقوق کارمندان کسر می گردد مانند کسورات اختیاری.

 

Image result for payroll

اضافه کاری

طبق ماده 59 قانون کار، اضافه کاری مبلغی است که به کارمندانی که بیش از 44 ساعت در هفته کار می کنند، پرداخت می شود. برای محاسبه ی مبلغ اضافه کار باید ابتدا به محاسبه ی دستمزد یک ساعت کار در شرایط عادی بپردازیم، سپس آن را در یک چهارم ضرب نماییم تا مبلغ یک ساعت اضافه کاری قابل پرداخت به کارمند را به دست بیاوریم.

میزان ساعات اضافه کاری که یک کارمند در طول یک روز می ‌تواند انجام دهد، 4 ساعت است. البته در موارد خاص و بنا به توافق کارگر و کارفرما بیش از این مقدار هم مجاز خواهد بود. برای احتساب مزد روزانه باید مزد ماهیانه ‌ای که برای کارمند در نظر گرفته شده بر 30 تقسیم شود. برای احتساب دستمزد ساعتی (کار عادی) باید هفت ساعت و بیست دقیقه را بر مزد روزانه‌ ی کارمند تقسیم کنیم.

 

ساعت کار هفتگی

به 176 ساعت کار متوالی در طول یک هفته، ساعت کار هفتگی اطلاق می شود. از این اصطلاح برای محاسبه ی اضافه کاری کارمندان تمام وقت و ساعتی استفاده می شود.

 

 

مزایا Compensation

مزایا اصطلاحی است که گاهی به جای حقوق پرداختی مورد استفاده قرار می گیرد. اما مزایا معنای جامع تری داشته و موارد دیگری از پرداختی کارمندان را شامل می شود. برخی از انواع مزایا که می تواند بسته به هر کشور و دولت، شامل اخذ مالیات از کارمندان شود عبارتند از:

استفاده از خودروی شرکت و سازمان.

واگذاری سهام شرکت.

پاداش، جوایز، هدایا و مواردی ازاین دست.

برخی از مزایا و امکانات آموزشی.

مزایای دیگر، مانند وعده های غذایی، بسته به شرایط مکانی، ممکن است مشمول مالیات کارمندان شوند.

 

کارمندان تمام وقت و پاره وقت

اصطلاح تمام وقت و پاره وقت به طور ویژه به نحوه پرداخت این کارمندان مربوط می شود. به کارمندان تمام وقت و ثابت حقوق سالیانه پرداخت شده و به کارمندان پاره وقت یا ساعتی بر اساس نرخ ساعتی و میزان ساعات کاری کارمند، حقوق پرداخت می شود.

 

 

 

 

 

آبان 3, 1398

0 پاسخ به "اصطلاحات مهم حقوق و دستمزد برای کارفرمایان و کارمندان"

ارسال یک پیغام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416