نرخ ارز واقعی، ارز موثر واقعی و تاثیر آن در بهره وری و سودآوری

 

این مطالعه با هدف بحث درمورد تأثیر حرکت واقعی نرخ ارز واقعی(RER ) بر اقتصاد، به بررسی اثرات میان مدت نوسانات ارزی در سطح شرکت ها، به ویژه در خصوص میزان بهره وری آنها در طیف وسیعی از کشورها می پردازد. تغییرات RER بسته به جهت گیری صادراتی و وارداتی مناطق و شیوع محدودیت های اعتباری، تأثیرات متفاوتی دارند. اثرات غیر خطی و نامتقارن هستند، و نشان می دهد که ارتباط بین تغییرات نرخ واقعی ارز و عملکرد کلان اقتصادی ممکن است بسیار متفاوت تر از آنچه تصور می شد، باشد.

ارز موثر واقعی REER چیست؟

ارز موثر واقعی میانگین وزنی یک ارز رایج در رابطه با یک شاخص یا سبد ارزی مهم دیگر است. وزنها با مقایسه ی تراز تجاری نسبی ارز یک کشور در برابر سایر کشورها ی درون شاخص به دست آمده، تعیین می شود.از این نرخ ارز برای تعیین ارزش واحد پول یک کشور نسبت به سایر ارزهای اصلی موجود در این شاخص استفاده می شود.

 

مثالی از تاثیرات نرخ ارز موثر واقعی REER

حال به ارتباط تجاری دلار امریکا با یورو، پوند انگلیس و دلار استرالیا می پردازیم. بر این اساس ایالات متحده 70 درصد معاملات خود را با یورو، 20 درصد را با پوند انگلیس و 10 درصد را با دلار استرالیا انجام می دهد. به بیانی دیگر یورو 70 درصد سهم سبد ارزی امریکا را به خود اختصاص می دهد. پس روشن است که تاثیر تغییرات نرخ یورو بیشتر از دلار استرالیا می تواند بر سبد ارزی امریکا تاثیر بگذارد. اگر یکی از ارزها به میزان قابل توجهی تغییر کند، در میانگین وزنی سبد تاثیری نمی گذارد. و می توان این گونه گفت که سایر ارزها در جهت مخالف جابجا می شوند و جابجایی ارز اول را جبران می کنند.

نحوه محاسبه ی نرخ ارز موثر واقعی

فرمول محاسبه ی نرخ ارز موثر واقعی:

REER=CERn×CERn×CERn×100
CER= نرخ ارز هر کشور

1.نرخ ارز موثر واقعی یک کشور از طریق محاسبه ی میانگین نرخ ارز خود با شرکای تجاری و سپس توزین آن بر اساس تخصیص تجاری هر یک از شرکا، به دست می آید.
2.میانگین نرخ ارز پس از تعیین وزن هر نرخ محاسبه می شود. به عنوان مثال، اگر یک ارز 60 درصد وزن داشته باشد، نرخ ارز به میزان 0.60 افزایش می یابد و برای هر نرخ ارز و وزن مربوطه نیز همین کار تکرار می شود.
3.نرخ ارزهای بدست آمده در مرحله دوم را در هم ضرب کرده و نتیجه نهایی را در 100 ضرب می نماییم تا مقیاس یا شاخص را به دست بیاوریم.
4.در برخی از محاسبات از نرخ ارز دوجانبه استفاده می شود در حالیکه سایر مدل ها از نرخ ارز واقعی استفاده می کنند تا بتوانند نرخ ارز را برای تورم تنظیم کنند. صرف نظر از اینکه نرخ ارز موثر واقعی از چه طریق محاسبه می شود، این نرخ یک میانگین بوده و در حالت تعادل با شریک تجاری در نظر گرفته می شود. به بیانی دیگر در خصوص یک شریک تجاری بیش از ارزش واقعی و در مورد دیگری کمتر از ارزش حقیقی آن ارزیابی می شود.

تاثیر نوسانات ارزی بر بهره وری در کشور های صنعتی و در حال توسعه

در آسیای نوظهور نرخ واقعی استهلاک، با رشد سریع تر بهره وری کل در سطح شرکت ها، فروش و جریان نقدینگی، احتمال مشارکت بیشتر در تحقیق و توسعه و صادرات در ارتباط است. ما تاثیرات قابل ملاحظه ای را در شرکت ها و بنگاه های کشورهای صنعتی صادرات محور مشاهده نکردیم. اما با تاثیرات منفی در اقتصاد های نوظهور که میزان واردات بیشتری دارند، روبرو شدیم. میزان استهلاک واقعی، هزینه ی واردات را برای واسطه ها بالا برده و از آن سو سطح تقاضا و سودآوری بیشتر برای مشارکت در صادرات و تحقیق و توسعه را افزایش می دهد. از این طریق می توان با تسهیل محدودیت های پرداخت وام، شرکت ها را قادر ساخت تا موانع مالی پیش رو برای تحقیق و توسعه را به راحتی از پیش رو بردارند.

شهریور 11, 1398

0 پاسخ به "نرخ ارز واقعی، ارز موثر واقعی و تاثیر آن در بهره وری و سودآوری"

ارسال یک پیغام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416