حسابداری چیست؟

درس 1
در ابتدای شروع درس های حسابداری، لازم می بینم در مورد تعاریف، مفاهیم و اصطلاحات با هم زبان مشترکی داشته باشیم. بر این اساس، تصمیم دارم در درس اول و درس دوم، تعاریف و اصطلاحات مهم را به شما معرفی کنم.

برای شروع، به تعریف حسابداری و انواع رشته های آن می پردازیم. شاید دیده باشید که تعاریف مختلف و متعددی در این باره وجود دارد. از بین تعاریف مختلفی که برای حسابداری وجود دارد من تعریف زیر را انتخاب می کنم:

 

تعریف حسابداری

حسابداری عبارت است از یک سیستم اطلاعاتی که از طریق شناسائی، ثبت، طبقه بندی، تلخیص و گزارشگیری رویدادهای مالی، اطلاعات لازم  را در اختیار استفاده کنندگان اطلاعات حسابداری قرار می دهد.

lesson1Chart

از این دیدگاه مطابق شکل بالا، حسابداری یک سیستم اطلاعاتی، کلیه اجزای ضروری یک سیستم را دارد.
محصول نهایی سیستم اطلاعاتی حسابداری، گزارش های مالی می باشد. در مفهوم عام هرگونه گزارشی که از سیستم اطلاعاتی حسابداری استخراج شود، گزارش مالی نامیده می شود. مهم ترین قسمت گزارش های مالی صورت های مالی می باشند که در پایان هر سال مالی تهیه می شود. در مورد صورت های مالی در درسهای بعدی توضیح داده می شود. ورودی سیستم اطلاعاتی حسابداری، رویدادهای مالی است که با انجام عملیات حسابداری بر روی آنها (پردازش) گزارش های مالی مورد نیاز به عنوان خروجی سیستم تهیه می شود و در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرد.

رشته های تخصصی حسابداری  

حسابداری دارای چندین رشته تخصصی است، که تمام آنها را می توان در قالب سه رشته کلی زیر تقسیم بندی نمود:

  • حسابداری مالی
  • حسابداری بهای تمام شده ( صنعتی )
  • حسابداری مدیریت

حسابداری مالی عمدتا” به ثبت رویدادها و تنظیم گزارش های برون سازمانی مرتبط می شود.

حسابداری بهای تمام شده با اندازه گیری تمام شده کالاها و خدمات سروکار دارد. در ایران به این رشته از حسابداری، ” حسابداری صنعتی ” نیز می گویند.

حسابداری مدیریت به تجزیه و تحلیل اطلاعات حسابداری مربوط می شود.

علاوه بر موارد فوق، حسابداری دولتی و حسابرسی را نیز می توان از رشته های تخصصی حسابداری نام برد. حسابداری دولتی با عملیات حسابداری در موسسات دولتی و غیرانتفاعی سرو کار دارد. حسابرسی نیز به بررسی و اظهار نظر در مورد گزارش های به دست آمده از سیستم های حسابداری مربوط می شود.

 

برای ادامه دوره به منوی فهرست برگردید.

 

 

معرفی کتاب مرتبط:

 

دفترداری دفاتر قانونی حسابداری

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416