حساب معین را بشناسیم

images
تا الان در مورد حساب ها زیاد گفتیم و معادله اساسی حسابداری را به خوبی میشناسیم.

دارایی= بدهی + سرمایه

گفتیم که حساب های ترازنامه ای ، زیر مجموعه همین معادله اساسی حسابداری هستند. یعنی دارایی ها، بدهی ها و سرمایه خود دارای زیر مجموعه هایی هستند.

اگر بخواهیم بر این اساس ساختاری برای حساب ها بسازیم می توانیم بگوییم بالاترین سطح حسابمان گروه حساب است، مثل دارایی جاری یا دارایی ثابت. سطح بعدی زیر مجموعه این حسابهاست که حساب کل ما خواهد بود. مثلا در گروه دارایی جاری، حساب های کل صندوق، بانک، تنخواه گردان و … را داریم.

اما این نوع طبقه بندی صرفا اطلاعات مالی را به صورت کلی به ما ارائه می دهد. مثلا اگر ما در سه بانک مختلف حساب داشته باشیم، در سرفصل بانک نمی توانیم مانده تک تک آنها را داشته باشیم و فقط مانده کل بانکمان را خواهیم داشت. پس برای دست یافتن به اطلاعات ریزتر و دقیقتر به حساب کمکی نیاز داریم. این حساب، حساب معین است که زیر مجموعه حساب کل می باشد.

خیلی ساده و کلی میتوان گفت وقتی نام هر حساب کل را بیان کنیم به حساب معین می رسیم (معین پاسخ چه کسی یا چه چیزی است)مثلا در حساب کل بانک اگر بپرسیم کدام بانک و نام بانک را بیاوریم در حقیقت معین را مشخص کرده ایم. پس ساختار حسابمان به طور نمونه میشود :

دارایی جاری— بانک— بانک سپه

اینجا بانک سپه حساب معین ماست. در حسابداری دستی ما تا همین سطح، حسابها را تعریف می کنیم ولی در کار با نرم افزار، حساب تفصیلی هم بعد از معین خواهیم داشت که باز جزییات بیشتری را بیان میکند.

در ادامه چندین مثال از حسابهای معین می زنیم تا برایتان ملموس تر شود:

دارایی جاری ….. بانک ….. بانک سپه

دارایی جاری…. بانک ……. بانک ملت

دارایی جاری…. تنخواه گردان… خانم X

دارایی جاری…. تنخواه گردان…. آقای Y

 

در بحث حسابهای موقت هم به همین شکل بعد از حساب کل، حساب معین را خواهیم داشت. اینجا حساب معین مشخص کننده نوع حساب موقت ماست.

مثلا در سرفصل درآمد مشخص میکنیم چه نوع درآمدی یا در سر فصل هزینه مشخص میکنیم چه نوع هزینه ای.

مثلا در مورد درآمد میتوانیم چنین ساختاری داشته باشیم : درآمدها…. درآمد عملیاتی… درآمد تعمیرات

در مورد هزینه ها با مشخص کردن مکان و نوع هزینه ساختار حساب را مشخص میکنیم. مثلا هزینه ها… هزینه های اداری… هزینه آب و برق

یا در مورد هزینه حقوق آیتمهای مشخص کننده حقوق میتوانند حساب معین باشند. به طور مثال: هزینه ها… هزینه حقوق… حقوق پایه یا

هزینه ها… هزینه حقوق.. حق مسکن.

در مورد فروش و توزیع میتوان گفت: هزینه ها… هزینه فروش و توزیع… هزینه حمل یا هزینه ها … هزینه فروش و توزیع… هزینه پورسانت.

 

باز هم تاکید میکنم که این نحوه تعریف حسابها تا سطح معین و بدون تفصیل مربوط به حسابداری دستی است. البته پیش نیاز حسابداری کامپیوتری ، روش دستی است و باید به خوبی بر آن مسلط باشید چون مفاهیم اساسی در آن نهفته است.

در درس بعدی نحوه تعریف کدینگ در سیستمهای کامپیوتری را بیشتر توضیح میدهیم و خواهید دید چگونه برخی از حسابهای معین را میشود تفصیل پذیر کرد و اطلاعات را جزیی تر و ریزتر نگهداری کرد.

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416