حسابداری نقدی و تعهدی را بشناسیم

حسابداری تعهدیدر حسابداری نقدی ، تا زمانی که دریافت و پرداخت وجه اتفاق نیفتد هیچ ثبتی زده نمی شود. یعنی درآمدها تا زمان دریافت وجه نقد و هزینه ها تا زمان پرداخت وجه نقد در دفاتر ثبت نمی شوند. مثلا اگر فروش اتفاق بیفتد اما روش پرداخت آن نسیه باشد حسابدار هیچ ثبتی نمی زند تا زمانی که خریدار وجه را بپردازد. امروزه این روش مورد استفاده قرار نمی گیرد.

نمونه ثبت سند در حسابداری نقدی :خرید کامپیوتر از فروشگاه الف و پرداخت نقدی از صندوق (کامپیوتر اموال و اثاثه از سرفصل دارایی های ثابت است )پس:

حساب اموال و اثاثه ۵۰۰۰۰۰۰

……………………..صندوق ۵۰۰۰۰۰۰

 

در حسابداری تعهدی، به محض شناسایی درآمد یا هزینه، حسابدار سند مربوط به آن را ثبت می کند. چه پرداخت و دریافتی انجام شده باشد چه نشده باشد و هر زمان که پرداخت یا دریافت انجام شود ثبت مربوط به آن را هم می زند.(حساب فروشگاه زیر مجموعه سرفصل حسابهای پرداختنی است)

مثال بالا را با این روش تکرار میکنیم. به محض دریافت فاکتور خرید، ثبت زیر را میزنیم:

حساب اموال و اثاثه ۵۰۰۰۰۰۰

………………………حسابهای پرداختنی- حساب فروشگاه الف ۵۰۰۰۰۰۰

 

زمانی که پرداختمان به فروشگاه A انجام شد، ثبت زیر را می زنیم:

 

حساب های پرداختنی- حساب فروشگاه الف ۵۰۰۰۰۰۰

……………………………………………..صندوق ۵۰۰۰۰۰۰

 

حتی اگر همزمان با خرید، پرداخت نقدی انجام داده باشیم باز همین ثبت ها را می زنیم، یعنی در یک سند هر ۴ آرتیکل را ثبت می کنیم.

می بیند که حساب فروشگاه یکبار بستانکار و یکبار بدهکار شد و در نهایت مانده آن صفر شد. اگر خریدمان نقدی نبود و فقط بخشی از مبلغ را می پرداختیم ، با این روش ثبت، به راحتی می توانستیم مانده حساب فروشگاه را نگه داریم.

 

اما اگر دقت کنید می بینید که در روش نقدی، ما ثبتی برای اشخاص طرف حساب (فروشگاه)نزدیم. روش نقدی نمی تواند گزارش های دقیق از حساب اشخاص، میزان درآمدهای وصول نشده و دسترسی به اطلاعات دقیق‏تـر و کامل‏تـر از درآمدها و هزینه‌های هر دوره (اعم از نقدی و غیرنقدی) را به ما ارائه دهد.

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416