تحریر دفاتر قانونی- دفتر روزنامه

در این درس می خواهیم نحوه تحریر دفتر روزنامه را فرا بگیریم. قبلتر در درس هفتم مقدماتی یک، دفاتر قانونی را بررسی کرده ایم. (پیشنهاد میدهم اگر آن درس را نخوانده اید همین الان مطالعه کنید.)

نکات مهمی که درباره دفتر روزنامه باید بدانید:

۱- همیشه دفاتر روزنامه و کل مربوط به هر سال مالی را باید در سال قبل دریافت کرده باشید. دفتر قانونی، دفتری است که از طرف اداره ثبت شرکتها، پلمپ و مهر و امضا شده و از طریق اداره پست، برای شما ارسال شده است. پس یادتان باشد هر سال، برای تهیه دفاتر سال مالی بعد ، حتما به اداره پست مراجعه کنید و درخواست دفاتر روزنامه و کل را برای شرکت خود بدهید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست پلمپ دفاتر تجاری از پست عبارتند از:

  • روزنامه رسمی
  • کپی کارت ملی مدیرعامل
  • معرفی نامه و کپی کارت ملی نماینده شرکت
  • مهر شرکت

۲- دفتر از حالت پلمپ خارج نشود و برگی از آن جدا نشود.

۳- اثری از پاک کردن، تراشیدن و محو کردن مندرجات دفتر وجود نداشته باشد.

۴- ردیفها باید پشت سر هم ثبت شوند، ردیفهای خالی و سفید بین نوشته ها وجود نداشته باشد.

۵- اسناد حسابداری روزانه باید در دفتر روزنامه درج شوند. نهایت تاخیر در تحریر دفاتر طبق قانون پانزده روز می باشد.

۶- موقع انتقال اسناد حسابداری به دفتر روزنامه، فقط حسابها را در سطح کل درج می کنیم.نیازی به وارد کردن حسابهای معین و تفصیل نیست.

 

حالا یک نمونه را با هم بررسی می کنیم.

از اولین سند حسابداری کار را شروع می کنیم. معمولا اولین سند، سند افتتاحیه است.

در ستون ردیف، شماره یک را وارد می کنیم. روی خطوط بنویسید.این شماره شماره سند حسابداری این ثبت است. در ستون های روز و ماه، تاریخ سند حسابداری را وارد می کنیم. مثلا روز یک از ماه یک. ستون شماره دفتر کل را فعلا وارد نمی کنیم. در مبحث تحریر دفتر کل این موضوع را بررسی می کنیم.

حالا می خواهیم سطر به سطر سند شماره یک را وارد دفتر روزنامه کنیم، اول همه سطرهای بدهکار و سپس بستانکار را درج میکنیم. گفتیم که ما فقط عنوان حساب کل را وارد می کنیم. در سمت راست ستون شرح، نام حساب کل را وارد می کنیم. مقابلش مبلغ بدهکار را در ستون مربوط به آن می نویسیم. به سطر بعدی می رویم نام حساب کل را وارد می کنیم و مبلغ را ثبت می کنیم. به همین ترتیب ادامه می دهیم تا به سطرهای بستانکار برسیم.

اینجا شرح را که همان عنوان حساب کل است سمت چپ ستون شرح وارد می کنیم و مبالغ بستانکار را در ستون مربوط به بستانکاری روبری هر حساب وارد می کنیم. وقتی همه سطرهای سند را ثبت کردیم، در سطر بعدی شرح بسیار مختصری درباره سند می نویسیم. کار سند شماره یک تمام شد.

بلافاصله و بدون ایجاد سطر خالی، ردیف دو را وارد کرده و به همان ترتیب بالا، سند شماره دو حسابداری را در دفتر روزنامه وارد می کنیم.

در پایان صفحه، عبارت نقل به صفحه را دارید. اینجا سرجمع ستونهای بدهکار و بستانکار را وارد میکنیم و در صفحه جدید همین جمع را جلوی عبارت منقول از صفحه درج میکنیم.

برای درک بهتر مطلب شکل زیر رو ببینید:

 

دفتر روزنامه

برای این که یه نمونه کاملا واقعی هم داشته باشید از یکی از صفحات یک دفتر روزنامه عکس گرفتم

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416