آشنایی با مفاهیم انبار

انبار چیست؟

انبار ساختمان یا محوطه‌ای است که با توجه به سیستم صحیح طبقه‌بندی و تنظیم، برای نگهداری کالا استفاده می‌شود.
هدف از ایجاد انبار، نگهداری کالاها و در دسترس قرار دادن آنهاست، زیرا اگر مواد و وسایل مورد نیاز به موقع تهیه نشود و در دسترس نباشد، در گردش کار وقفه ایجاد می‌شود.
انبارگردانی

انبارداری چیست؟

انبارداری شامل عملیات تخلیه، بارگیری، دریافت، انبار کردن و نگهداری مواد با شرایط مناسب و خروج به موقع آنها از انبار با رعایت دستورالعمل‌ها و کنترل دقیق از میزان موجودی و میزان خروجی مواد است.

فرایندهای اصلی انبارداری شامل:

  • دریافت کالا
  • جاگذاری و جابجایی کالا
  • انتخاب و جمع‌آوری کالا برای خروج
  • بسته‌بندی و تحویل کالا

فرایندهای پشیبانی انبارداری شامل:

  • کنترل کیفیت
  • خدمات مشتریان
  • مدیریت انبار

انواع انبار بر اساس مکان فیزیکی

انبار پوشیده و محصور:

بعضی از کالاها به دلیل مواد سازنده‌ای که دارند باید در یک محیط پوشیده قرار گیرند. این کالاها را در انبارهایی که از چهار طرف بسته و سقف پوشیده‌ای دارند نگهداری می‌کنند.

انبار سرپوشیده (هانگارد):

انبارهای سرپوشیده که از اطراف باز هستند برای کالاهایی ساخته می‌شوند که نباید در نور مستقیم آفتاب و یا زیر بارش برف و باران قرار گیرند.

انبار باز:

این انبار در محوطۀ باز است و کالاهایی در این انبارها قرار می‌گیرند که نور خورشید و بارش برف و باران برای آنها مشکلی ایجاد نمی‌کند.
انواع انبار بر اساس ویژگی کالا

انبار کالاهای فاسدشدنی:

این گونه انبارها محل نگهداری کالاهایی با شرایط ضروری نگهداری خاصی هستند. این انبارها باید مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی برای کنترل دمای مورد نیاز باشند. مانند انبار مواد غذایی و …

انبار مواد آتش‌زا و قابل احتراق:

این انبار برای نگهداری کالاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که قابلیت انفجار و یا اشتعال دارند و باید در مورد این انبارها مقررات ویژه‌ای در نظر گرفت و تا جایی که امکان دارد از نگهداری منابع حرارتی در این انبارها اجتناب کرد. مانند بشکه‌های نفت، بنزین، کپسول گاز و …

انبار مواد فله:

این انبارها برای نگهداری موادی که بدون بسته‌بندی خاصی در یک جا نگهداری می‌شوند به کار می‌روند. مانند سیلوهای گندم و …

انبار مواد شیمیایی:

در این انبارها کالاهایی نگهداری می‌شوند که از ترکیبات شیمیایی به دست آمده‌اند و ممکن است در تماس، به انسان و سایر کالاها خسارت وارد کند. برخی از این مواد در درجه حرارت خاصی دچار تغییر حالت و یا اشتعال می‌شوند پس باید نگهداری آنها در شرایط ایمنی خاصی صورت گیرد. مانند انبار الکل، تینر، کود شیمیایی و …

انواع کالاها بر اساس نوع کالا

مواد اولیه: مواد خامی که توسط آنها محصولات ساخته می‌شوند. البته این مواد خام لزوما مواد خام و طبیعی نیستد، ممکن است محصول ساخته شده در یک کارخانه دیگر باشد.

محصول نیمه‌ساخته

محصول نهایی: کالاهای آماده برای فروش و توزیع.

تجهیزات

انبار لوازم یدکی

انبار ضایعات

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416
رفتن به نوار ابزار