نرم افزار انبارداری

 مزایای استفاده از نرم افزار انبارداری

 1. جلوگیری از خراب شدن محصولات
 2. جلوگیری از پرداخت هزینه‌هایی که دیده نمی‌شوند
 3. جلوگیری از دلسرد کردن مشتری: مشتری هنگام سفارش علاقه ای به زیاد معطل شدن ندارد. و اگر هنگام سفارش کالا مدت زیاد در انتظار باشد دلسرد می‌شود. با نرم‌افزار انبار به راحتی و در کمترین زمان می‌توان موجودی انبار را چک کرده و سفارشات مشتریان را ثبت کرد.
 4. جلوگیری از اتلاف وقت و زمان: با نرم‌افزار انبارداری به راحتی و در کمترین زمان می‌توان تمامی عملیات انبارداری از قبیل گزارش‌گیری، ثبت اسناد، ویرایش اسناد، به دست آوردن موجودی کالا، ثبت کالا و انجام عملیات بر روی کالا به کمک بارکد و … را انجام داد بر خلاف روش دستی که شاید برای هر کدام از این کارها زمان زیادی صرف شود.
 5. شروع برای برنامه‌ریزی آینده: با کمک نرم‌افزار انبارداری وقت بیشتری برای تجزیه تحلیل روی داده‌ها داریم.
 6. گزارش‌گیری سریع و آسان حتی در زمانی که حجم زیادی از موجودی را داریم.
 7. کنترل دوره‌ای و دائمی روی موجودی انبار و بررسی مغایرت‌ها

تعریف انبار در نرم افزار

اطلاعات هر انبار شامل نام و توضیحات مرتبط با آن می‌باشد که از ابتدای استفاده از سیستم باید تعریف شود و در تمامی عملیات انبار شامل تعریف کالا، تنظیم برگه‌های وارده و صادره و هنگام گزارش‌گیری باید انبار مشخص گردد.

تعریف کالا در نرم افزار انبارداری

هدف سیستم انبارداری ثبت، نگهداری، گردش و موجودی کالاهاست. پس کالا باید به عنوان یک ماهیت کاملا جداگانه در سیستم انبارداری تعریف شود.
هنگام تعریف کالا، اطلاعاتی را باید به کالا مرتبط کرد که شامل موارد زیر می‌باشد.

 • مشخصات کالا شامل: نام کالا، کد کالا، شناسه فنی، نوع کالا (مواد اولیه، محصول نیمه ساخته، محصول نهایی و تجهیزات)، واحد، توضیحات
 • حداقل و حداکثر موجودی کالا در انبار، نقطه سفارش و میزان سفارش
 • مکان فیزیکی کالا که در کدام انبار قرار می‌گیرد

تعریف کد

به منظور سهولت در شناسایی، ردیابی و طبقه‌بندی کالاها تعریف کدینگ انجام می‌شود. با استفاده از روش کدگذاری صحیح می‌توان به راحتی کالاها را از یکدیگر تفکیک کرده و بدین صورت شناسایی کالاها با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
کدگذاری روشی قراردادی و منظم است که به صورت مختصر اما دقیق از شخصی به شخص دیگر قابل انتقال است (از فرستنده به گیرنده). کدهایی که در کدگذاری استفاده می‌شوند می‌توانند جنبه فراگیر و جهانی داشته باشند و یا صرفا ویژه یک مؤسسه یا سازمان خاص باشد.
نکته: هنگامی که می‌خواهیم به تعریف کد بپردازیم به چند مورد باید توجه داشته باشیم. هر کد تنها قابل تعریف برای یک کالا می‌باشد، کدینگ تعریفی باید قابلیت گسترش در آینده را داشته باشد، قابل پیاده‌سازی در سیستم انبارداری باشد.

فواید کدگذاری در انبار

 1. تشخیص و تفکیک آسان کالاها
 2. صرفه‌جویی در زمان و هزینه بابت نوشتن شرح مفصل کالاها
 3. سهولت در فرایند ثبت و نگهداری اطلاعات
 4. سهولت در گزارش‌گیری
 5. شناسایی یکسان کالاها در تمام سازمان به این روش که فقط یک کد به هر کالا اختصاص داده شود
 6. تقسیم‌بندی راحت‌تر کالاها در گروه‌های مرتبط و مشخص به نحوی که کالاهای مشابه در یک گروه قرار گیرند
مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416