نحوه ثبت اسناد حسابداری مالیات بر ارزش افزوده

ثبت حسابداری ارزش افزوده شامل دو بخش می شود یکی فروش کالا و خدمات و دیگری خرید کالا وخدمات. در ادامه به ثبت نمونه هایی از این اسناد می پردازیم.

برای ثبت سند حسابداری ابتدا باید یک حساب برای مالیات بر ارزش افزوده تعریف کرد با توجه به اینکه این مانده این حساب در یک دوره مالی صفر نمی شود پس یک حساب دائم است.

در نتیجه باید بعنوان دارایی یا بدهی ثبت شود(ماهیت سرمایه ندارد). بسته به نوع فعالیت تجاری شما هم می تواند ماهیت دارایی داشته باشد هم ماهیت بدهی. در صورتی که میزان مالیات بر ارزش افزوده خرید شما بیشتر از فروش شما باشد دارایی و اگر میزان مالیات بر ارزش افزوده فروش شما بیشتر از خرید باشد بدهی می باشد.

یک مثال صادرات  ﻛﺎﻻ ﻭ ﺧﺪﻣﺖ ﺑﻪ ﺧﺎﺭﺝ ﺍﺯ ﻛﺸﻮﺭ ﺍﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﻣﺒﺎﺩﻱ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﺭﺳﻤﻲ، ﻣﺸﻤﻮﻝ ﻣﺎﻟﻴﺎﺕ ﻣﻮﺿﻮﻉ ۱۳ﻣﺎﺩﻩ ﺍﻳﻦ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻧﻤﻲﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﻣﺎﻟﻴﺎﺗﻬﺎﻱ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﺷﺪﻩ ﺑﺎﺑﺖ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺎ ﺍﺭﺍﺋﻪ ﺑﺮﮔﻪ ﺧﺮﻭﺟﻲ ﺻﺎﺩﺭﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﮔﻤـﺮﻙ  (ﺩﺭ ﻣـﻮﺭﺩ ﻛﺎﻻ) ﻭ ﺍﺳﻨﺎﺩ ﻭ ﻣﺪﺍﺭﻙ ﻣﺜﺒﺘﻪ، ﻣﺴﺘﺮﺩ ﻣﻲﮔﺮﺩﺩ.

اگر کار شرکتی صادرات باشد و کالایی را با ارزش افزوده خریداری کرده و صادر کرده حساب مالیات باید ماهیت بدهکار داشته باشد و مبلغ آن مسترد می گردد، پس سرفصل آن دارایی می باشد.بعنوان سایر بدهکاران غیر تجاری تعریف می شود.

اگر شرکتی تولیدی می باشد و تولید خود را در داخل می فروشد، مثلا با خرید چوب صندلی می سازد و صندلی می فروشد مانده ارزش افزوده بستانکار می باشد و بعنوان بدهی ثبت می گردد سایر بستانکاران غیر تجاری تعریف می شود.

پس از تعریف حساب ثبت فروش کالا و یا خدمت به شکل زیر انجام می شود.

خریدار (دارایی ها)  ……………….. بدهکار(جمع ارزش فروش کالا و مالیات و عوارض)

————————سازمان مالیات بر ارزش افزوده  ….. بستانکار(مالیات و عوارض)

————————حساب فروش و درآمدها  ………… بستانکار(جمع ارزش فروش کالا یا خدمت)

پس از تعریف حساب ثبت خرید کالا و یا خدمت به شکل زیر انجام می شود.

سازمان مالیات بر ارزش افزوده  ………………….. بدهکار(مالیات و عوارض)

حساب خرید کالا یا موجودی مواد و کالا  ………… بدهکار(جمع ارزش خرید کالا یا خدمت)

————————فروشنده (بدهی ها)  ……………….. بستانکار(جمع ارزش فروش کالا و مالیات و عوارض)

مشاهده همه افزودن یک یادداشت
شما
دیدگاه خود را وارد کنید
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416
رفتن به نوار ابزار