چرا شرکت های امریکایی دست به احتکار نقدینگی می زنند؟

 

Image result for why american big firm compiling money

 

شرکت های امریکایی مملو از نقدینگی هستند. اپل، آمازون و به طور کلی همه ی شرکت های بزرگ با معاملات تجاری وسیع نزدیک به دو تریلیون پول نقد در اختیار دارند. این احتکار نقدینگی در تاریخ اقتصاد جهان بی سابقه بوده است. این مسئله بسیاری از اقتصاد دانان جهان را سردرگم نموده است.

معضلات انباشت نقدینگی

شرکت‌های مالی و غیرمالی به دلایل بسیار متفاوتی پول نقد در اختیار دارند. برای شرکت‌های مالی، حجم بالای نقدینگی غیرمعمول نیست. از این رو، به منظور رعایت انصاف، مهم است که تنها دارایی نقدی شرکت‌های غیر مالی در این مقاله در نظر گرفته شود. با این حال، به نظر نمی‌رسد که تفاوت زیادی ایجاد شود، زیرا ۱.۶ تریلیون دلار از این پول نقد در اختیار شرکت‌های غیرمالی است.
انباشت نقدینگی از گذشته برای شرکت ها مشکل آفرین بوده است. به این دلیل که اگر شرکت پول نقد زیادی را در اختیار داشته باشد، به این معنی است که این شرکت کمتر از سایر دارایی ها بهره می برد. مشکل پول نقد این است که در کوتاه مدت بازده ناچیزی دارد. اگر پول نقد در حساب پس انداز یا حساب بازار پول (money market account) باشد، بازده آن کم و حتی در برخی موارد منفی است. بنابراین به طور معمول شرکت ها پول زیادی در اختیار ندارند زیرا این کار باعث کاهش ارزش سهام شرکت می شود.

تاثیرات احتکار نقدینگی بر اقتصاد جهانی

احتکار پول نقد برای کل اقتصاد نیز بد است. ذخایر نقدی که توسط آمازون یا اپل نگهداری می شود، می تواند برای تأمین نیاز نقدینگی مشاغل کوچک استفاده شود. این غول های شرکتی با نگه داشتن مبالغ هنگفت پول نقد، مانع از گردش پول و یا کاهش سرعت گردش پول می شوند. هنگامی که سرعت گردش پول کاهش یابد، نتیجه آن کاهش رشد تولید ناخالص داخلی خواهد بود. از این رو، منصفانه است که بگوییم شرکت های چند ملیتی آمریکایی از رشد هزاران مشاغل کوچک در سراسر جهان جلوگیری می کنند.

 

چرا شرکت های امریکایی این پول نقد را نگه می دارند؟

طبق نظریه اقتصادی، تنها دو دلیل برای نگه داشتن پول نقد وجود دارد:

1. اولین دلیل انجام تراکنش های مالی است. شرکت ها اگر احساس کنند که نمی توانند در زمان مورد نیاز به وجوه نقد خود دسترسی داشته باشند؛ اقدام به احتکار پول نقد می کنند. این به آنها این امکان را می دهد که وابستگی کمتری به بانک ها و موسسات مالی داشته باشند. این واقعیت که خطر رکود اقتصادی هر لحظه می تواند آنها را تهدید کند، بسیاری از شرکت ها را نسبت به مسائل مالی شان نگران می کند. با این وجود تنها مقدار کمی از نقدینگی برای رفع این نگرانی کافی است. احتکار 1.6 تریلیون دلار پول نقد تنها به دلیل انجام تراکنش های مالی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

2. دومین و محتمل ترین دلیل برای نگه داشتن مقادیر زیاد پول نقد، اجتناب از پرداخت مالیات است. بخش عظیمی از این 1.6 تریلیون دلار پول نقد توسط شرکتهای آمریکایی در حسابهای خارج از کشور نگهداری می شود. طبق قانون مالیات فعلی، شرکتهای آمریکایی قرار است مالیات بر درآمد تولید شده در سراسر جهان را پرداخت کنند. با این حال، این مالیات فقط هنگامی پرداخت می شود که پول ها به آمریکا بازگردانده شوند. شرکت های آمریکایی از این ماده به عنوان یک راه حل برای دور زدن مالیات استفاده می کنند. در واقع پولی به امریکا بازگردانده نمی شود. آنها با نگه داشتن پول های ثابت در خارج از کشور به طور نامحدود از پرداخت مالیات اجتناب می کنند. اگر این شرکت ها بخواهند در هر کشور دیگری به جز آمریکا سرمایه گذاری کنند، می توانند وجوه را مستقیماً به مقصد منتقل کنند و از پرداخت مالیات در آمریکا اجتناب کنند.

 

وضع معافیت های مالیاتی

اخیرا این انبار بزرگ نقدینگی، اخبار امریکا را متوجه خود کرده است. بسیاری از قانون گذاران امریکا وسوسه شده اند که به دلیل ارزش میلیاردی این شرکت ها معافیت های مالیاتی را به آنها ارائه کنند. به گفته این قانونگذاران، باید یک دوره زمانی مشخص وجود داشته باشد که شرکتها مجاز به بازپرداخت وجه خود بدون نیاز به پرداخت مالیات باشند. آنها معتقد اند که این امر سرمایه گذاری های بیشتری را در آمریکا به دنبال خواهد داشت و باعث ایجاد اشتغال بیشتر می شود.
مشکل اصلی اینجاست که شرکت های امریکایی از گذشته سابقه ی خوبی در پرداخت مالیات نداشته اند. شرکت هایی همچون آمازون در اذهان عمومی سابقه ی بدی در پرداخت مالیات در ازای درآمد های کلان میلیاردی خود، دارند. ازین رو قانع کردن مالیات دهندگان به وضع معافیت مالیاتی جدید برای این شرکت ها نمی تواند کار آسانی باشد.
شایان ذکر است، چندین شرکت آمریکایی وجود دارند که واقعاً خلاف آن را انجام داده‌اند. بسیاری از شرکت‌ها معافیت مالیاتی اخذ نموده و نیروی کار خود را به جای افزایش کاهش داده‌اند. به عنوان مثال، شرکت بزرگ دارویی مرک، مجاز به بازگرداندن نزدیک به 6 میلیارد دلار بدون مالیات بود. با این حال ظرف مدت یک سال این شرکت بیش از 4000 کارگر آمریکایی را اخراج کرد! به طور مشابه، شرکت‌های دیگر مانند هیولت پاکارد پس از دریافت یک معافیت مالیاتی در ازای درآمد 15 میلیارد دلاری، 15000 نفر از پرسنل خود را اخراج کرده‌اند.
به نظر می رسد که اکنون زمان آن فرا رسیده که دولت امریکا به سکوت خود در برابر باج خواهی این شرکت ها پایان دهد. شرکت های آمریکایی موظفند درآمد خود را در آمریکا گزارش دهند. دولت باید قوانین مالیات را تغییر دهد تا اطمینان حاصل شود که یک بخش عمده ای از این پول نقد در امریکا سرمایه گذاری شده یا به آن بازگردانده می شود.

شهریور 21, 1398

0 پاسخ به "چرا شرکت های امریکایی دست به احتکار نقدینگی می زنند؟"

ارسال یک پیغام

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه نرم افزاری بامداد می باشد. آدرس: تهران، سهروردی شمالی، بالاتر از بهشتی پلاک 541 تلفن: 88522294-88522416
X